Wentylatory. 5 pytań na które musisz znać odpowiedź

wentylatory. 5 pytan na ktore musisz znac odpowiedz

1. Czy wentylator schładza powietrze?

Otóż nie. Wentylator nie chłodzi powietrza. Jest on urządzeniem, które jest napędzane przez jego mechanizm dzięki któremu potocznie mówiąc zaczyna dmuchać. Powstały przez niego wiatr jest ukierunkowany tylko w jedną stronę. Naprowadzając go w naszym kierunku czujemy przyjemny wiaterek dzięki któremu czujemy ochłodzenie naszego ciała, jednak jego funkcjonalnością nie jest schładzanie pomieszczenia w którym się znajdujemy. Dlatego bezcelowym rozwiązaniem będzie włączanie wentylatora w pustym pokoju, ponieważ temperatura nadal zostanie ta sama jednak nasz rachunek za prąd znacznie się podwyższył.

2. Czy wiatrak może być włączony przez całą noc?

Odpowiedź brzmi – wiatrak nie powinien być włączony przez całą noc. Pytanie dlaczego? Wentylator sam w sobie nie jest najczystszy. Osadza się na nim kurz i pyłki zgromadzone przez cały dzień. W pomieszczeniu w którym chcemy go włączyć również osadza się to samo co na nim. Włączając go narażamy siebie na wysuszenie śluzówek układu oddechowego oraz skóry, ponieważ przez jego działanie wilgotność powietrza spada praktycznie do zera. Przez jego zimne powietrze, które skierowane zostaje na nas aby móc nas ochłodzić będziemy mogli czuć dyskomfort poprzez bóle mięśni i stawów oraz gardła.

3. Czy spanie z uruchomionym wiatrakiem jest zdrowe?

Spanie z włączonym wiatrakiem nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Na wentylatorze jak i pomieszczeniu osadza się kurz,pyłki i inne zanieczyszczenia, które włączony wiatrak rozprzestrzenia przez długość jego żywotności. Gdy włączamy go na dość długi czas, a przy tych upałach potrafi działać nawet i cały dzień pozostajemy narażeni na wysuszenie skóry, śluzówek nosa, oczu i gardła. Dodatkowo pod wpływem zimna i bezczynności nasze mięśnie się kurczą i zaciskają, przez co możemy odczuwać ból i dyskomfort. Osoby zaś uczulone na pyłki lub chore na astmę narażone zostają na pogorszenie stanu zdrowia. Rano również możemy spodziewać się kataru.

4. Jaka jest różnica między wentylatorem a cyrkulatorem?

Wentylator i cyrkulator to dwa różne urządzenia. Praca standardowego wentylatora kończy się na około 2-3 metrach. Jego charakterystyka to ukierunkowanie powietrza w jedną stronę. Czyli tam gdzie go położymy tam będzie wiał. Zadaniem cyrkulatora jest wprawienie powietrza w ruch obiegowy przy czym czujemy ochłodzenie w całym pomieszczeniu. Cyrkulator powietrza ma również dwie funkcje. Latem schładza nasze rozpalone ciała, natomiast zimą je ociepla.

5. Po co są wstążki na wiatraku?

Wentylator podaje wiatr tylko w jedną stronę czyli tam gdzie go skierujemy. Wstążki na wiatraku mają za zadanie poszerzyć jego działanie na inne strony oraz wskazać czy jest on uruchomiony, a jeśli tak to z jaką mocą.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

2 komentarze do “Wentylatory. 5 pytań na które musisz znać odpowiedź”

  1. Artykuł jest bardzo interesujący i daje wiele cennych informacji na temat wentylatorów. W swoim doświadczeniu zauważyłam, że korzystając z wentylatora czuję przyjemne ochłodzenie ciała, jednak teraz rozumiem, że nie wpływa to na ogólną temperaturę pomieszczenia. Cieszę się, że zostało to wyjaśnione, ponieważ wcześniej myślałam, że wentylator jest w stanie schłodzić całe pomieszczenie.

    Co do pytania dotyczącego włączania wiatraka przez całą noc, zgadzam się z autorem, że nie jest to zdrowe dla organizmu. Mam tendencję do wysuszenia skóry i śluzówek, jeśli korzystam z wentylatora przez dłuższy czas. Teraz będę bardziej świadoma i unikać włączania wentylatora na długie godziny.

    Również podzielam zdanie autora na temat spania z włączonym wiatrakiem. Po przeczytaniu artykułu, zrozumiałam, że może to prowadzić do wysuszenia skóry i nasilenia objawów alergii lub astmy. Będę bardziej ostrożna i rozważna, korzystając z wentylatora w czasie snu.

    Ciekawe jest również porównanie między wentylatorem a cyrkulatorem. Nie zdawałam sobie sprawy z różnicy między nimi i teraz mam większe zrozumienie ich funkcji. W przyszłości będę wiedzieć, jakie urządzenie wybrać w zależności od moich potrzeb.

    Na koniec, wstążki na wiatraku wydają się być przydatne, aby móc skierować powietrze w różne strony oraz wskazać, czy wentylator jest włączony i z jaką mocą działa. To przydatne informacje, na które wcześniej nie zwracałam uwagi.

    Dziękuję autorowi za ten artykuł i za pomoc w zrozumieniu działania wentylatorów. Teraz będę bardziej świadoma korzystania z tego urządzenia i uniknę niektórych negatywnych skutków.

  2. Ten artykuł na blogu jest interesujący, ponieważ wyjaśnia, dlaczego wentylator nie schładza powietrza. Autorka podkreśla, że chłodzenie powietrza nie jest funkcją wentylatora, ale raczej wiatru, który generuje. Mówi również o tym, że włączanie wentylatora w pustym pokoju jest niecelowe i prowadzi jedynie do zwiększenia rachunku za prąd.

    Autorka również porusza temat spania z uruchomionym wentylatorem i podkreśla, że może to prowadzić do wysuszenia śluzówek i skóry oraz do bólu mięśni i stawów. Jestem zgodna z nią, że nie jest zdrowe dla organizmu spać z włączonym wentylatorem, ponieważ może on rozprzestrzeniać kurz i zanieczyszczenia w pomieszczeniu, co może pogorszyć stan zdrowia, zwłaszcza u osób uczulonych na pyłki lub chorujących na astmę.

    Następnie autorka wyjaśnia różnicę między wentylatorem a cyrkulatorem. Podkreśla, że wentylator ukierunkowuje powietrze w jedną stronę, podczas gdy cyrkulator powoduje obieg powietrza i ochładza całe pomieszczenie. Cyrkulator ma również dwie funkcje – schładzanie latem i ocieplanie zimą.

    W końcu autorka wyjaśnia, że wstążki na wentylatorze mają na celu poszerzenie jego działania na różne strony i wskazanie, czy jest włączony.

    Artykuł jest dobrze napisany i dostarcza wielu przydatnych informacji na temat wentylatorów. Polecam go wszystkim, którzy mają wątpliwości co do funkcji i skutków korzystania z wentylatorów w różnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *