wentylatory. 5 pytan na ktore musisz znac odpowiedz

Wentylatory. 5 pytań na które musisz znać odpowiedź

1. Czy wentylator schładza powietrze?

Otóż nie. Wentylator nie chłodzi powietrza. Jest on urządzeniem, które jest napędzane przez jego mechanizm dzięki któremu potocznie mówiąc zaczyna dmuchać. Powstały przez niego wiatr jest ukierunkowany tylko w jedną stronę. Naprowadzając go w naszym kierunku czujemy przyjemny wiaterek dzięki któremu czujemy ochłodzenie naszego ciała, jednak jego funkcjonalnością nie jest schładzanie pomieszczenia w którym się znajdujemy. Dlatego bezcelowym rozwiązaniem będzie włączanie wentylatora w pustym pokoju, ponieważ temperatura nadal zostanie ta sama jednak nasz rachunek za prąd znacznie się podwyższył.

2. Czy wiatrak może być włączony przez całą noc?

Odpowiedź brzmi – wiatrak nie powinien być włączony przez całą noc. Pytanie dlaczego? Wentylator sam w sobie nie jest najczystszy. Osadza się na nim kurz i pyłki zgromadzone przez cały dzień. W pomieszczeniu w którym chcemy go włączyć również osadza się to samo co na nim. Włączając go narażamy siebie na wysuszenie śluzówek układu oddechowego oraz skóry, ponieważ przez jego działanie wilgotność powietrza spada praktycznie do zera. Przez jego zimne powietrze, które skierowane zostaje na nas aby móc nas ochłodzić będziemy mogli czuć dyskomfort poprzez bóle mięśni i stawów oraz gardła.

3. Czy spanie z uruchomionym wiatrakiem jest zdrowe?

Spanie z włączonym wiatrakiem nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Na wentylatorze jak i pomieszczeniu osadza się kurz,pyłki i inne zanieczyszczenia, które włączony wiatrak rozprzestrzenia przez długość jego żywotności. Gdy włączamy go na dość długi czas, a przy tych upałach potrafi działać nawet i cały dzień pozostajemy narażeni na wysuszenie skóry, śluzówek nosa, oczu i gardła. Dodatkowo pod wpływem zimna i bezczynności nasze mięśnie się kurczą i zaciskają, przez co możemy odczuwać ból i dyskomfort. Osoby zaś uczulone na pyłki lub chore na astmę narażone zostają na pogorszenie stanu zdrowia. Rano również możemy spodziewać się kataru.

4. Jaka jest różnica między wentylatorem a cyrkulatorem?

Wentylator i cyrkulator to dwa różne urządzenia. Praca standardowego wentylatora kończy się na około 2-3 metrach. Jego charakterystyka to ukierunkowanie powietrza w jedną stronę. Czyli tam gdzie go położymy tam będzie wiał. Zadaniem cyrkulatora jest wprawienie powietrza w ruch obiegowy przy czym czujemy ochłodzenie w całym pomieszczeniu. Cyrkulator powietrza ma również dwie funkcje. Latem schładza nasze rozpalone ciała, natomiast zimą je ociepla.

5. Po co są wstążki na wiatraku?

Wentylator podaje wiatr tylko w jedną stronę czyli tam gdzie go skierujemy. Wstążki na wiatraku mają za zadanie poszerzyć jego działanie na inne strony oraz wskazać czy jest on uruchomiony, a jeśli tak to z jaką mocą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *