Czym się chłodzić przy nadchodzących upałach? Wiatrak czy klimatyzator?

Przed nami pierwsza fala tegorocznych upałów. Zapobiegliwi już rozglądają się za sposobami ulżenia przy tropikalnych temperaturach. Co jest rozwiązaniem zdrowszym? Domowy wiatrak, czy klimatyzator? 

Domowy zefirek

Wiatraki towarzyszą nam od dawna. W wersjach od wysokich, stojących, przynoszących ulgę przebywających w większych pomieszczeniach, aż po malutkie, podłączane do laptopa przez USB, które chłodzą spocone czoła freelancerów i pracowników biurowych. Wentylator działa czysto mechanicznie, wprawiając w ruch powietrze w otoczeniu. Jego temperatura się nie zmienia. Efekt chłodzenia daje „wiatr”, który wywołuje i ustaje on natychmiast po wyłączeniu urządzenia. Wiatrak nie obniża temperatury, zatem nie naraża użytkowników na szok termiczny po wyjściu na zewnątrz. Nie przesusza też powietrza. Modele wyższej klasy dają możliwość regulacji siły nawiewu, a także regulacji ustawień samych skrzydeł, co pozwala na nakierowanie chłodnego powiewu na konkretną osobę czy obiekt. Najbardziej zaawansowane modele mają też opcję nawilżania, przez rozpylanie delikatnej mgiełki wody. Większość modeli jest bardzo cicha, co pozwala na pracę w ich towarzystwie, czy niezakłócony wypoczynek. Wiatraki są łatwe w montażu i czyszczeniu. Niewątpliwą ich zaletą jest cena, zaczynająca się nawet od kilkunastu złotych. 

Klimatyzacja, czyli full service

W przeciwieństwie do wiatraków domowe klimatyzatory faktycznie zmieniają temperaturę otoczenia. Mogą ją obniżyć w czasie upałów, ale także podnieść w razie potrzeby. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają nie tylko odpowiednią temperaturę pomieszczeń, ale także wentylację i ich odpowiednie nawilżenie. Ich zasięg jest znacznie szerszy niż wiatraków. Bogata oferta modeli pozwala na dobranie ich designu do każdego pomieszczenia i oczekiwań najbardziej wymagających klientów. Niewielkie, przenośne klimatyzatory nie wymagają do uruchomienia szczególnych umiejętności, ale już większe modele, stacjonarne, muszą być podłączane przez fachowców. Cena klimatyzatorów jest znacznie wyższa niż wiatraków, ale zakres ich działania o wiele szerszy. Wymagają stałego czyszczenia i konserwacji, które zapewnią stałą, wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach, w których pracują. 

Podsumowanie: Wiatrak czy klimatyzator? Co jest zdrowsze w upalne dni?

Oba omawiane urządzenia pomagają przetrwać nieznośne temperatury. Osoby stawiające na komfort i o zasobnych portfelach, zapewne wybiorą bardziej skomplikowany klimatyzator. Te ceniące tradycję i prostotę – wentylator. W przypadku wyboru opcji droższej i kompaktowego poprawienia atmosfery pomieszczenia trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji klimatyzacji, a także liczyć się z ryzykiem infekcji, kiedy organizm narażony będzie na nagłe zmiany temperatury, przy nagłym przechodzeniu z upału do chłodnych pomieszczeń, W takim przypadku zdrowszym wyjście wydaje się kupno tradycyjnego wiatraka, którego działanie nie narazi organizmów użytkowników na szok termiczny, a konserwacja i czyszczenie nie nastręcza trudności nawet najmniej uzdolnionym technicznie osobom.

2 komentarze do “Czym się chłodzić przy nadchodzących upałach? Wiatrak czy klimatyzator?”

  1. Jak kogoś stać to niech sobie montuje klimatyzację I gość nie stać ale chcę mieć chłodno No to niech korzysta z taniego wiatraka nie ma co tutaj więcej rozkminiać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *