czy wiatrak chłodzi powietrze

Czy wiatrak chłodzi powietrze? Wyjaśniamy

Domowy wiatrak – tani i dobry sposób na ochłodę w upalne dni

W upalne dni chętnie szukamy sposobów na schłodzenie się. Na okres lata warto wyposażyć się w sprzęt, który przyniesie nam ulgę, gdy na zewnątrz będzie gorąco. Wentylatory domowe, zwane również popularnie wiatrakami są najprostszym, najtańszym i jednocześnie najczęściej wybieranym urządzeniem wykorzystywanym do chłodzenia. Jak działają i czy faktycznie chłodzą otoczenie?

Jak działa wiatrak?

Klasyczny wiatrak zasilany jest energią elektryczną, a w swoim działaniu wykorzystuję różnicę ciśnień. Podczas pracy urządzenia po dwóch stronach wytwarza się ciśnienie o różnej wartości, w wyniku czego powietrze wprawiane jest w ruch. Wentylatory stojące mają system oscylacji, który umożliwia im wykonywanie pewnego zakresu ruchu. Efektem tego jest rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu. Generowany przez wiatrak strumień powietrza dociera do człowieka i daje poczucie chłodu, ale czy wiatrak faktycznie chłodzi powietrze?

Podmuch wiatraka daje uczucie chłodu

Gdy dmuchany przez wiatrak strumień powietrza dociera do człowieka, jest odbierany jako uczucie schłodzenia. Czy jest to równoznaczne z obniżeniem temperatury w pomieszczeniu? Niestety nie. Uczucie schłodzenia, które jest odczuwalne to temperatura odczuwalna. Innymi słowy, jest to tylko wrażenie schłodzenia, ale temperatura otoczenia pozostaje taka sama. Co zatem  powoduje, że człowiek odczuwa chłód

Kluczowa jest temperatura naszego ciała

Ciało człowieka wytwarza ciepło, które ogrzewa powietrze znajdujące się najbliżej. Można spojrzeć na to jak na warstwę lub barierę cieplną wokół ciała. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, powoduje to, że warstwa cieplna jest ciągle w pobliżu ciała człowieka. Ciepło nie jest oddawane na zewnątrz przez co zaczyna być nam gorąco. Strumień powietrza z wiatraka owiewa ciało człowieka i powoduje, że zewnętrzna warstwa cieplna zostaje zastąpiona powietrzem otoczenia, co odbierane jest jako uczucie ochłodzenia.

Często pomijany skutek pocenia się

W sytuacji, kiedy temperatura otoczenia jest wyższa niż temperatura ciała człowieka, człowiek zaczyna się pocić. Ponownie warstwa cieplna wytwarzana przez człowieka nie jest oddawana na zewnątrz. Wówczas strumień powietrza z wiatraka przyspiesza parowanie potu. Ten mechanizm związany jest również z pobieraniem ciepła ze skóry, co również finalnie przełoży się na uczucie ochłodzenia.

Podsumowanie. Czy wiatrak chłodzi powietrze?

Podsumowując, wiatrak nie schładza powietrza w pomieszczeniu. Jednak konstrukcja i jego działanie pozwalają wprawiać powietrze w ruch, co przyczynia się do przyniesienia osobom przebywających w pomieszczeniu uczucia chłodu w upalne dni.

5 komentarze do “Czy wiatrak chłodzi powietrze? Wyjaśniamy”

  1. Może i wiatrak nie chłodzi bezpośrednio powietrza, ale nic tańszego co da takie przyjemne uczucie chłodu na ten moment chyba nie ma.

  2. No nie wierzę. Czy ktoś myślał że podmuch generowany przez wiatrak faktycznie chłodzi powietrze i obniża temperaturę w pomieszczeniu masakra xd.

  3. Przed wiatrakiem można umieścić naczynie z kostkami lodu lub taki mrożony wkład. Da to efekt klimatyzacji 🙂

  4. Wiatrak może uraczyć nas przypływem chłodnego powietrza, które przyniesie ogromną ulgę w upalne dni. To urządzenie wystarczy tylko ustawić w dowolnym miejscu, podłączyć do prądu i cieszyć się eliminacją gorącego powietrza.

  5. Znajomy mi wspominał, że kiedy doskwiera ci upał, włączasz wentylator. To zwykle pomaga, choć fizyka jest nieubłagana: w zamkniętym pomieszczeniu wentylator podgrzewa powietrze, a nie schładza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *