Gdzie najlepiej postawić wiatrak w pokoju, gdy jest gorąco?

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy temperatura na dworze osiąga przyjemne wartości, a słońce zachęca do przebywania na zewnątrz. Jednak często odmienna sytuacja panuje wewnątrz budynków, w których spędzana jest większość czasu, zarówno zawodowego jak i wolnego. Wpadające przez szyby promienie słońca skutecznie nagrzewają pomieszczenie, powodując, że przebywanie w nim staje dalekie od komfortowego. Pierwszą czynnością wykonywaną w takim przypadku jest otwarcie okien, jednak nie zawsze przynosi ono pożądane efekty, lub często wraz ze świeżym powietrzem, do pomieszczenia wpuszczany jest niepożądany hałas. W przypadku biur lub innych miejsc pracy pomoże uruchomienie klimatyzacji, jednak w domu nie zawsze jest ona standardem. I w takim przypadku najczęściej do ochłody wykorzystywane są wiatraki i wentylatory.

Gdzie postawić wiatrak w pokoju?

Wykorzystanie wiatraka do zmniejszenia temperatury w pomieszczeniu, powinno być przemyślane. Przede wszystkim warto zadbać o obieg powietrza wokół wentylatora, gdyż jest ono zasysane od tyłu urządzenia. Z tego powodu ustawienie go blisko ściany, lub – co gorsza – w rogu pomieszczenia, będzie powodowało niską wydajnością. Lepszym miejscem będzie środek pomieszczenia, lub przejście między chłodzonym pokojem a korytarzem. Znajdując się w nasłonecznionej części budynku, można zadbać by powietrze zasysane przez wiatrak, pochodziło z pomieszczeń z przeciwległej strony, w których temperatura powinna być o kilka stopni niższa. Istotne jest również wybranie miejsca, które nie ogranicza strumienia powietrza rozprowadzanego przez pracujący wiatrak. Należy unikać miejsc w pobliżu mebli lub firanek, które zasłaniały by wymianę powietrza.

Często popełniane błędy przy ustawianiu wiatraka

Szukając odpowiedniego miejsca dla wentylatora, można błędnie kierować się przeświadczeniem, że najlepszym miejsce dla niego będzie otwarte okno. Jednak ten sposób sprawdzi się jedynie w momencie gdy pomieszczenie jest silnie nagrzane, a na zewnątrz panuje względny chłód. W innym przypadku wentylator wpuszczać będzie do środka gorące powietrze, co nie pomoże w obniżeniu temperatury wewnątrz, a jedynie da mylne wrażenie poprzez wprawienie powietrza w ruch. Równie istotne w efektywnej pracy, jest działanie wiatraka w trybie omiatającym pomieszczenie, zamiast ustawianie go kierując strumień bezpośrednio na siebie. Spowoduje to równomierny ruch powietrza w pokoju i tym samym obniżanie temperatury wewnątrz, zamiast mylnego uczucia chłodu powodowanego przez nadanie wysokiej prędkości powietrzu kierowanemu na skórę.

Podsumowanie

Aby cieszyć się z efektów pracy wiatraka nie stawiaj go pod ścianą (ograniczysz przepływ powietrza) ani w miejscu bezpośrednio oświetlonym przez słońce (będzie dmuchał gorącym powietrzem).

4 komentarze do “Gdzie najlepiej postawić wiatrak w pokoju, gdy jest gorąco?”

  1. A ja stawiam tam gdzie chcę i tam gdzie mi pasuje tam gdzie mam miejsce i tak żeby wiało na mnie nie ma co filozofować

  2. Warto ustawić wiatrak tyłem do okna bądź chłodnego korytarza. Będzie wciągać chłodniejsze powietrze z zewnątrz, a jednocześnie „wypychać” ciepłe powietrze z pokoju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *