Wpływ fotowoltaiki na wartość nieruchomości – Jak energia słoneczna podnosi atrakcyjność domów

Fotowoltaika to ogromna inwestycja w naszą przyszłość. Zapewnia ona wiele korzyści finansowych i ekologicznych. Pozwala także na niezależność od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej.

Instalacja PV zwraca się w przeciągu 5 – 7 lat, a następnie przynosi duże zyski naszemu gospodarstwu domowemu. Należy pamiętać, że tym samym fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości, na której się znajduje.

Czy panele fotowoltaiczne podnoszą wartość naszej nieruchomości? O ile drożej można sprzedać dom z fotowoltaiką na dachu? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

FOTOWOLTAIKA A WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI

Na wartość naszej nieruchomości wpływa wiele aspektów, w tym dostępna powierzchnia, stan budynku, udogodnienia i środowisko. Największy wpływ na cenę nieruchomości ma system fotowoltaiczny, który może zwiększyć jej wartość nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wpływ na to ma kilka czynników, w tym:

·        Niższe rachunki za prąd – obecni i przyszli właściciele mogą spodziewać się znacznych oszczędności w ciągu co najmniej kilka lat.

·        Brak przerw w dostawie prądu – korzystając z magazynu energii, nie musimy martwić się przerwami w dostawie prądu lub awariami sieci.

·        Długa żywotność modułów fotowoltaicznych – moduły zachowują sprawność nawet po 25 latach. Przy odpowiedniej konserwacji moduł będzie działał sprawnie nawet przez 40 lat.

·        Ekologia – fotowoltaika do swojej pracy nie wykorzystuje procesu spalania, dzięki czemu nie powstają żadne szkodliwe gazy cieplarniane.

Co więcej energię słoneczną można łączyć z innymi nowoczesnymi urządzeniami takimi jak pompa ciepła, która zmniejsza także koszty ogrzewania budynku.

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną możemy nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także uatrakcyjnić nasze nieruchomości w oczach potencjalnych inwestorów.

WZROST WARTOŚCI NIERUCHOMOSĆI – CO MA WPŁYW?

To, jak fotowoltaika (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-domu/) wpłynie na wartość Twojej nieruchomości, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Wymagania energetyczne budynku – ważne, aby energia uzyskana z modułów pokrywała zapotrzebowanie energetyczne budynku. Im więcej energii panel wygeneruje, tym wyższa będzie wartość domu.
  • Rodzaj zastosowanego modułu fotowoltaicznego – najczęściej wybierane są moduły pierwszej generacji, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami inwestycji.
  • Wiek i stan techniczny instalacji fotowoltaicznej – Panele i inne elementy instalacji fotowoltaicznej mają ograniczoną żywotność. Wybierając sprzęt sprawdzonego producenta, mamy pewność, że poszczególne elementy będą sprawnie działać przez jak najdłuższy okres czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ceny nieruchomości, nawet jeśli mają ponad dekadę, pozostają wysokie.
  • Sprawność systemu fotowoltaicznego – Im wydajniejszy system, tym wyższa cena nieruchomości. Należy pamiętać, by zawsze inwestować w wysokiej jakości komponenty oraz je regularnie konserwować, czyścić i monitorować. Wtedy nasze systemy pozostaną w idealnym stanie przez wiele lat.
  • Jakość systemu fotowoltaicznego – Inwestując w fotowoltaikę, zawsze wybieraj firmę, która ma udokumentowane doświadczenie w profesjonalnym montażu modułów i zapewnianiu fachowego doradztwa.
  • Jakość paneli fotowoltaicznych – Warto wybierać panele pierwszej generacji, czyli panele monokrystaliczne, które charakteryzują się maksymalną wydajnością i żywotnością. Najlepszym wyborem są panele z technologią TOPCon, która poprawia wydajność modułu poprzez wprowadzenie dodatkowej warstwy krzemu. Sprawność modułów monokrystalicznych z technologią TOPCon waha się na poziomie 23%.

PODSUMOWANIE

Energia słoneczna to bardzo opłacalna inwestycja, dzięki której można zaoszczędzić na rachunkach za prąd i przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie zainstalowana niezawodnie i profesjonalnie oraz będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku, może znacząco zwiększyć wartość Twojej nieruchomości.

Wartość nieruchomości wyposażonej w instalację fotowoltaiczną jest około o 4% wyższa od wartości nieruchomości bez fotowoltaiki. Energia słoneczna nie tylko zwiększa wartość domów jednorodzinnych, ale także podnosi wartość gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw.

Myślisz o inwestycji w system zasilania energią słoneczną? Zapraszamy do kontaktu z firmą Sunsol, która dostarcza najwyższej jakości energooszczędne panele fotowoltaiczne. Ponadto realizują projekty z wykorzystaniem najnowszej generacji modułów fotowoltaicznych, które charakteryzują się wysoką wydajnością i długą żywotnością.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *