Ile prądu zużywa wiatrak w gorący dzień?

Lato w pełni, żar leje się z nieba, z każdym dniem jest coraz goręcej, nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na zakup wiatraka, do swojego domu lub biura – jest to zdecydowanie najlepszy czas dla sprzedawców, którzy w upalne lato zarobią niemałe pieniądze na sprzedaży wiatraków i wentylatorów – urządzenia te znikają z półek sklepowych w ekspresowym tempie. Przeciętnej wielkości urządzenie pomoże nam ochłodzić się w te gorące dni, jednak będzie nas kosztowała taka przyjemność? Ile prądu zużyje wiatrak domowy? Czy zapłacimy dużo za codzienne ochładzanie naszego powietrza? Sprawdzamy

Ile prądu zużywa stojący wiatrak średniej wielkości w gorące dni?

Przeciętny wiatrak, w jaki wyposażają się mieszkańcy Polski w letnie dni, cechuje się dość niską mocą, bowiem wynosi ona około 60 W. Mając taką informację bardzo łatwo możemy obliczyć, że w ciągu godziny działający wentylator zużyje około 0,06 kWh prądu elektrycznego, którego cena wyniesie nas około 3 groszy. Jest to stosunkowo niska wartość, nic więc dziwnego, że wielu ludzi ochładza się za pomocą wiatraka, często włączając go nawet na całą dobę – pozwala to przeżyć dosyć swobodnie nawet największe upały. Ile w takim razie zapłacimy miesięcznie za użytkowanie wiatraka, przyjmując, że jest on włączony bez przerwy przez 12 godzin dziennie?  

Urządzenie, którego użyjemy w przykładzie cechuje się mocą 60 W – razem daje nam to około 720 Wh dziennie. Jeżeli przyjmiemy, że 1 kWh kosztuje 72 grosze, przy użytkowaniu wiatraka codziennie przez 8 godzin, za pełen miesiąc jego działania zapłacimy nieco ponad 10 złotych. Zdecydowanie należy przyznać, że nie jest to duża kwota w ujęciu tak samo miesięcznym, jak i rocznym, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nasz wiatrak włączony jest przez cały dzień. Wynika z tego, że schładzanie powietrza za pomocą wiatraka elektronicznego jest stosunkowo opłacalne, nie wydamy więc na tę przyjemność dużej sumy pieniędzy.

Ile prądu zużywają różne typy wiatraków – tabela

Rodzaj wiatrakaŚrednica łopatekMocZużycie energii 1hKoszt 1hZużycie energii 8hKoszt 8hZużycie energii 30 dniKoszt 30 dni
Średni stojący40 cm60W0,06kW0,04 zł0,48kW0,35 zł14,4kW10,37 zł
Mały stojący36 cm50W0,05kW0,04 zł0,4kW0,29 zł12kW8,64 zł
Średni biurkowy30 cm35W0,035kW0,03 zł0,28kW0,20 zł8,4kW6,05 zł
Mały biurkowy23 cm30W0,03kW0,02 zł0,24kW0,17 zł7,2kW5,18 zł
Duży stojący40 cm70W0,07kW0,05 zł0,56kW0,40 zł16,8kW12,10 zł
Ile prądu zużywają różne typy wiatraków

Najmniejszy wiatrak biurkowy w ciągu 30 dni, gdy będzie działał przez 8 godzin zużyje 8,4kW energii elektrycznej za cenę 6,05 zł, natomiast duży i mocny wiatrak stojący w tym samym czasie zużyje 16,8kW za które przyjdzie nam zapłacić 12,10 zł.

Wiatrak a klimatyzacja

Można jednak powiedzieć, że bardziej opłacalny będzie montaż klimatyzacji, przy czym wielu jej użytkowników uważa, że jej wybór będzie lepszą opcją, z racji tego, że wentylatory ochładzają powietrze poprzez wprowadzanie go w ruch. Klimatyzator natomiast odprowadza z pomieszczenia, w którym pracuje, gorące powietrze, dostarczając nam  powietrze optymalnie schłodzone, jest to więc nieco inna technika, która zapewni nam zdecydowanie lepszy komfort. Tutaj warto jednak zauważyć, że zamontowanie klimatyzacji kosztować nas będzie niemałe pieniądze, przy czym częste jej użytkowanie, choćby przez kilka godzin dziennie, wyniesie nas znacznie większą ilość pieniędzy miesięcznie, niż się to ma w przypadku użytkowania zwykłego wiatraka.

Podsumowanie

Stawiając pytanie – ile prądu zużyje przeciętny domowy wiatrak – jest na to prosta odpowiedź – niedużo. Przez 8 godzin pracy, urządzenie zużyje prądu za mniej niż 50 groszy. Warto kupić i mieć taki wiatrak w gorący dzień.

6 komentarze do “Ile prądu zużywa wiatrak w gorący dzień?”

  1. Mam wiatrak który pod nóżką ma napisane 60W czy to oznacza, że płacę za niego 4 grosze za godzinę jego działania?

  2. Ciekaw jestem ile prądu zużywa taki mały wiatraczek na USB taki który można zamontować do ekranu laptopa można prosić o napisanie ile to kosztuje?

  3. Typowe gniazdo USB generuje napięcie 5V i prąd o natężeniu 0,5A co przekłada się na moc rzędu 2,5W. W praktyce generuje to koszt 1 grosza za godzinę pracy takiego wiatraczka.

  4. Ci szczęściarze, którzy zainwestowali w porę w fotowoltaikę nie muszą się martwić o ceny prądu i mogą mieć w te upały włączony i 5 wiatraków 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *