Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji. Jakie są najlepsze praktyki, aby zapewnić długowieczność systemu i czyste powietrze?

klimatyzacja czyszczenie

Klimatyzacja to nieodłączny element naszych domów oraz biur oraz bez niej wiele społeczności musiałoby pomijać w ciągu lata. Dobrze działająca klimatyzacja to nie tylko upragnienie, ale także podstawowa konieczność. Aby klimatyzacja działała sprawnie i zapewniała długie użytkowanie, istotne jest jej czyszczenie i konserwacja. W tym artykule przedstawimy najlepsze praktyki, które pozwolą Ci na zachowanie czystego powietrza i długowieczności systemu klimatyzacji.

Pierwszą praktyką jest regularne czyszczenie filtra klimatyzacji. Filtr pochłania wszelkie zanieczyszczenia i pyłki, które znajdują się w powietrzu w naszych domach i biurach. Filtr musi być czyszczony co najmniej raz na miesiąc. Dla najlepszych wyników konserwacji i czystości, expert zaleca stosowanie szczotki lub odkurzacza, aby usunąć zanieczyszczenia, np. pyłki, sierść i kurz. Po oczyszczeniu filtra, należy umyć go wodą z mydłem. Warto zainwestować w porządne filtry klimatyzacyjne, takie jak HEPA, których trwałość jest wyższa niż zwykłych filtrów. W celu lepszego zrozumienia, jak oczyszczać filtry klimatyzacji, zachęcamy do przeczytania „Fundamentals of HVAC/R ” autorstwa Carter Stanfield, David Skaves i AHRI.

Kolejnym krokiem w konserwacji klimatyzacji jest regularne czyszczenie jednostki zewnętrznej, która jest połączona do systemu klimatyzacji. Jednostki zewnętrzne są stale narażone na wpływ warunków atmosferycznych, takich jak piasek, kurz, liście, deszcz i zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym, istnieje potrzeba regularnego czyszczenia jednostki zewnętrznej. W celu uniknięcia uszkodzeń, należy wyłączyć jednostkę zewnętrzną i zamontować filtry, które zapobiegną przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu. Można również skorzystać z profesjonalnych usług czyszczenia jednostki zewnętrznej, które oferują firmy specjalizujące się w klimatyzacji.

Kolejnymi praktykami są czyszczenie i konserwacja kanałów powietrznych. Kanały powietrzne transportują powietrze do klimatyzatora, więc są one ważnym elementem systemu klimatyzacyjnego. Czyszczenie kanałów powietrznych zależy od stopnia zanieczyszczenia. Today’s Homeowner sugeruje, aby czyszczenie kanałów powietrznych wykonywać co 5-7 lat, jednak w przypadku osób, które cierpią na choroby układu oddechowego, zaleca się czyszczenie kanałów powietrznych co 3-5 lat. Wymiany kanałów powietrznych warto również dokonywać, kiedy są one uszkodzone lub nie czyszczą się.

Innym sposobem zapewnienia długowieczności systemu klimatyzacji jest okresowe dokładanie glikolu do jednostki wewnętrznej, który chroni jednostki przed korozją. Glikol tworzy barierę przed wodnymi osadami, wydłużając żywotność urządzeń chłodzących.

Podsumowanie

Podsumowując, prawidłowa konserwacja klimatyzacji to klucz do zapewnienia długowiecznego i wydajnego działania systemu oraz do utrzymania czystego powietrza w naszych domach i biurach. Na podstawie powyższych informacji warto zastanowić się nad regularnym czyszczeniem filtra, jednostki zewnętrznej, oraz w przypadku konieczności, kanałów powietrznych. Dodatkowo warto zainwestować w specjalistyczne filtry klimatyzacyjne oraz próbować zabezpieczyć jednostkę wewnętrzną, podając do niej glikol. Polecane źródła książkowe to „Fundamentals of HVAC/R ” autorstwa Carter Stanfield, David Skaves i AHRI or 'Residential Construction Academy HVAC’ autorstwa Eugene Silberstein.

Źródła

 • Carter Stanfield, David Skaves i AHRI, 'Fundamentals of HVAC/R’, Cengage Learning, 2017.
 • Eugene Silberstein, 'Residential Construction Academy HVAC’, Cengage Learning, 2010.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

Jeden komentarz do “Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji. Jakie są najlepsze praktyki, aby zapewnić długowieczność systemu i czyste powietrze?”

 1. Artykuł na blogu zawiera wiele cennych informacji na temat konserwacji klimatyzacji w domach i biurach. Bardzo ważne jest czyszczenie filtrów klimatyzacji co najmniej raz na miesiąc, aby usunąć zanieczyszczenia takie jak pyłki czy sierść. Zaleca się również korzystanie z porządnych filtrów klimatyzacyjnych, które są trwalsze niż standardowe filtry.

  Należy również regularnie czyścić jednostkę zewnętrzną, która jest narażona na działanie warunków atmosferycznych. Wyłączenie jednostki i zamontowanie filtrów może pomóc w zapobieżeniu przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemu. Jeśli jest to konieczne, można skorzystać z profesjonalnych usług czyszczenia jednostki zewnętrznej.

  Kanały powietrzne również wymagają czyszczenia i konserwacji. Czyszczenie powinno być przeprowadzane co kilka lat, a szczególnie często w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

  Dodatkowo, okresowe dokładanie glikolu do jednostki wewnętrznej może pomóc w zapobieżeniu korozji i przedłużyć żywotność urządzeń chłodzących.

  Podsumowując, artykuł przypomina nam o konieczności regularnego czyszczenia i konserwacji klimatyzacji w celu utrzymania czystego powietrza i zapewnienia długowieczności systemu. Warto stosować się do przedstawionych praktyk i inwestować w porządne filtry oraz glikol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *