Czy wiatrak może być włączony całą noc?

czy wiatrak może być włączony całą noc

Wraz z nadejściem letnich upałów wiele osób decyduje się na używanie wiatraka tak długo, jak tylko to możliwe. Bardzo często to właśnie zimny wietrzyk przynosi ulgę, pozwalając przetrwać najgorętsze dnie. Mogą jednak pojawić się wątpliwości czy wiatrak może być włączony całą noc? Nierzadko pojawiają się głosy, że może by to nawet niebezpieczne, ale czy jest to prawda? Czas rozprawić się z mitami na ten temat!

Koreański mit o włączonym wentylatorze na noc

Pierwsze głosy jakoby zostawienie włączonego wentylatora na noc było niebezpieczne pochodzą z Korei. Od lat 20 XX wieku (czyli wraz z początkiem popularności wiatraków elektrycznych) krążą w tym kraju opowieści o tzw. „wiatrakowej śmierci”. Zgon spowodowany zostawieniem włączonego wiatraka na noc miałaby następować wskutek hipotermii czy uduszenia. Przesąd zakazujący pozostawiania włączonego wiatraka na noc, wciąż jest w tym kraju popularny. Od razu jednak uspokajamy: o ile zachowamy pewne środki ostrożności, spanie przy włączonym wiatraku jest całkowicie bezpieczne!

O czym należy pamiętać przy zostawianiu włączonego wiatraka na noc?

Przede wszystkim ważne jest, aby nie kierować podmuchu bezpośrednio na siebie. Wiatrak powinien się kręcić, najlepiej, aby podmuch tylko „zahaczał” o człowieka. Ludzki metabolizm zauważalnie zwalnia podczas snu, co powoduje nie tylko obniżenie temperatury ciała, ale i zwiększa podatność na ciepło czy zimno. Z tych samych przyczyn należy zrezygnować z dużej mocy urządzenia, znacznie lepiej sprawdzi się mała lub średnia.

Pomieszczenie musi mieć sprawną wentylację

Konieczne jest także zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się zostawić włączony na noc wiatrak, należy otworzyć (nie uchylić) okno i (w miarę możliwości) zostawić otwarte/uchylone drzwi. Także z uwagi na nocną potliwość (jeszcze bardziej zwiększając podatność na ciepło i zimno) należy zachować szczególną ostrożność, gdy wilgotność powietrza jest bardzo duża. W takim wypadku warto rozważyć zrezygnowanie z pozostawiania włączonego wiatraka na czas snu albo ustawić mały podmuch, skierowany bezpośrednio na nas.

Zalecana duża ostrożność

O ile zatem teoria o hipotermii ma w sobie ziarno prawdy i należy zachować pewne środki ostrożności, o tyle nie wykazano żadnego związku wiatraka pracujący nocą ze śmiercią w wyniku uduszenia. Zagrożenie uduszenia występuje w pomieszczeniach o słabej wentylacji, odciętych od dopływu świeżego powietrza (a więc tlenu). Śpiąc, a więc oddychając, w całkowicie zamkniętym, odciętym pomieszczeniu, systematycznie zmniejsza się ilość tlenu, a dopływ nowego jest odcięty. 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wiatrak jest włączony na noc też  czy nie, spanie w pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza jest zawsze niekomfortowe i w skrajnych przypadkach niebezpiecznie.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

3 komentarze do “Czy wiatrak może być włączony całą noc?”

 1. Cześć! Przeczytałem ten artykuł na blogu i muszę przyznać, że jestem pełen podziwu dla autora, który rozwiał wiele mitów na temat włączonego wentylatora na noc. Ja osobiście bardzo często korzystam z wiatraka latem, gdy temperature są nie do wytrzymania. Muszę przyznać, że początkowo słyszałem różne historie o niebezpieczeństwach związanych z pozostawieniem włączonego wiatraka na noc, ale teraz czuję się dużo pewniej.

  Podoba mi się, że autor odwołuje się do doświadczenia Koreańczyków, którzy mają wiele doświadczeń związanych z używaniem wiatraków. Jak się okazuje, istnieje przesąd w tym kraju, że pozostawienie włączonego wiatraka na noc może prowadzić nawet do śmierci. Jednak autor uspokaja nas mężczyzn, że z odpowiednimi środkami ostrożności, spanie przy włączonym wiatraku jest całkowicie bezpieczne.

  Zgadzam się z autorem, że ważne jest, aby nie kierować podmuchu bezpośrednio na siebie, ponieważ nasz organizm zwalnia metabolizm podczas snu. Faktycznie, zauważyłem, że czuję się dużo bardziej komfortowo, gdy podmuch tylko „zahacza” o mnie. Dobrą wentylację w pomieszczeniu i dostęp do świeżego powietrza również uznałem za istotne, a autor potwierdza te przemyślenia. Trzeba być ostrożnym, jeśli wilgotność powietrza jest wysoka, a dodatkowa potliwość sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na ciepło i zimno.

  W sumie, jestem wdzięczny autorowi za rozwianie moich wątpliwości związanych z włączonym wentylatorem na noc. Pozostawiając włączony wiatrak w nocy, nie tylko przynoszę sobie ulgę, ale także zyskuję spokojny sen. Teraz mogę spać spokojnie, znając fakty i środki ostrożności, które trzeba zachować. Dzięki!

 2. Artykuł porusza ciekawy temat dotyczący używania wiatraka przez całą noc w czasie letnich upałów. Często słyszy się opinie, że jest to niebezpieczne dla zdrowia, jednak artykuł wyjaśnia, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności jest to całkowicie bezpieczne.

  Ważne jest, aby nie skierować bezpośrednio podmuchu wiatraka na siebie, ponieważ podczas snu metabolizm zwalnia, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatne na ekstremalne temperatury. Dlatego też zaleca się korzystanie z wiatraka o mniejszej mocy, aby zapewnić tylko delikatną bryzę.

  Dodatkowo, konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia, otwierając okno i ewentualnie drzwi. Ważne jest również monitorowanie wilgotności powietrza, ponieważ przy dużej potliwości zaleca się skierowanie małego podmuchu wiatraka bezpośrednio na nas.

  Artykuł również wyjaśnia, że istnieje ryzyko uduszenia, ale tylko w przypadku słabej wentylacji i braku dostępu do świeżego powietrza. Dlatego też spanie w zamkniętym pomieszczeniu bez świeżego powietrza zawsze jest niekomfortowe i niebezpieczne.

  Podsumowując, artykuł dostarcza cennych informacji i wyjaśnia, że spanie przy włączonym wiatraku przez całą noc jest bezpieczne przy odpowiednich środkach ostrożności. Uważam, że informacje te są przydatne i mogą pomóc ludziom w podejmowaniu odpowiednich decyzji w czasie letnich upałów.

 3. Lepiej tak nie spać, ponieważ może on powodować wysuszenie śluzówek nosa, gardła, zatok i oczu, co może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Jest to również niezalecane w przypadku astmatyków i alergików. Jeśli już nie mamy innego wyjścia z powodu ogromnego upału, lepiej nie kierować wiatraka wprost na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *