czy wiatrak może być włączony całą noc

Czy wiatrak może być włączony całą noc?

Wraz z nadejściem letnich upałów wiele osób decyduje się na używanie wiatraka tak długo, jak tylko to możliwe. Bardzo często to właśnie zimny wietrzyk przynosi ulgę, pozwalając przetrwać najgorętsze dnie. Mogą jednak pojawić się wątpliwości czy wiatrak może być włączony całą noc? Nierzadko pojawiają się głosy, że może by to nawet niebezpieczne, ale czy jest to prawda? Czas rozprawić się z mitami na ten temat!

Koreański mit o włączonym wentylatorze na noc

Pierwsze głosy jakoby zostawienie włączonego wentylatora na noc było niebezpieczne pochodzą z Korei. Od lat 20 XX wieku (czyli wraz z początkiem popularności wiatraków elektrycznych) krążą w tym kraju opowieści o tzw. „wiatrakowej śmierci”. Zgon spowodowany zostawieniem włączonego wiatraka na noc miałaby następować wskutek hipotermii czy uduszenia. Przesąd zakazujący pozostawiania włączonego wiatraka na noc, wciąż jest w tym kraju popularny. Od razu jednak uspokajamy: o ile zachowamy pewne środki ostrożności, spanie przy włączonym wiatraku jest całkowicie bezpieczne!

O czym należy pamiętać przy zostawianiu włączonego wiatraka na noc?

Przede wszystkim ważne jest, aby nie kierować podmuchu bezpośrednio na siebie. Wiatrak powinien się kręcić, najlepiej, aby podmuch tylko „zahaczał” o człowieka. Ludzki metabolizm zauważalnie zwalnia podczas snu, co powoduje nie tylko obniżenie temperatury ciała, ale i zwiększa podatność na ciepło czy zimno. Z tych samych przyczyn należy zrezygnować z dużej mocy urządzenia, znacznie lepiej sprawdzi się mała lub średnia.

Pomieszczenie musi mieć sprawną wentylację

Konieczne jest także zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się zostawić włączony na noc wiatrak, należy otworzyć (nie uchylić) okno i (w miarę możliwości) zostawić otwarte/uchylone drzwi. Także z uwagi na nocną potliwość (jeszcze bardziej zwiększając podatność na ciepło i zimno) należy zachować szczególną ostrożność, gdy wilgotność powietrza jest bardzo duża. W takim wypadku warto rozważyć zrezygnowanie z pozostawiania włączonego wiatraka na czas snu albo ustawić mały podmuch, skierowany bezpośrednio na nas.

Zalecana duża ostrożność

O ile zatem teoria o hipotermii ma w sobie ziarno prawdy i należy zachować pewne środki ostrożności, o tyle nie wykazano żadnego związku wiatraka pracujący nocą ze śmiercią w wyniku uduszenia. Zagrożenie uduszenia występuje w pomieszczeniach o słabej wentylacji, odciętych od dopływu świeżego powietrza (a więc tlenu). Śpiąc, a więc oddychając, w całkowicie zamkniętym, odciętym pomieszczeniu, systematycznie zmniejsza się ilość tlenu, a dopływ nowego jest odcięty. 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wiatrak jest włączony na noc też  czy nie, spanie w pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza jest zawsze niekomfortowe i w skrajnych przypadkach niebezpiecznie.

1 komentarz do “Czy wiatrak może być włączony całą noc?”

  1. Lepiej tak nie spać, ponieważ może on powodować wysuszenie śluzówek nosa, gardła, zatok i oczu, co może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Jest to również niezalecane w przypadku astmatyków i alergików. Jeśli już nie mamy innego wyjścia z powodu ogromnego upału, lepiej nie kierować wiatraka wprost na siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *