Korzyści wynikające z zastosowania systemu wentylacji grawitacyjnej

Ten rodzaj systemu wentylacji istnieje mniej więcej od tak dawna, jak ludzie budują zamknięte konstrukcje. Niezależnie od tego, czy chcesz dodać system wentylacji grawitacyjnej do nowego budynku, czy też chcesz zmodernizować obecny budynek, istnieją rozwiązania, które mogą Ci pomóc.

Co to jest system wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna lub wentylacja naturalna to dokładnie to, na co wygląda: wentylacja, która opiera się głównie na siłach natury. Takie systemy wentylacyjne wymagają niewielkiej ilości energii lub nie wymagają jej wcale, aby utrzymać chłód i komfort w pomieszczeniach. Wentylacja grawitacyjna może pomóc nie tylko w zmniejszeniu ilości ciepła w pomieszczeniach, ale także w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ systemy te zapewniają niemal ciągłą wymianę powietrza ze świeżym powietrzem zewnętrznym. Jest to idealne rozwiązanie dla wielu typów obiektów, takich jak np:

  • Elektrownie
  • Huty stali
  • Kuźnie
  • Magazyny
  • Papiernie

Jak działa wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to typ wentylacji, który stosowano w budynkach przed wynalezieniem mechanicznych urządzeń wentylacyjnych. Polega ona na wykorzystaniu sił natury w celu zapewnienia chłodu i komfortu w pomieszczeniach. Systemy wentylacji grawitacyjnej wykorzystują wiatr i naturalny wypór powietrza do odprowadzania ciepła z budynków. Przy odpowiednim projekcie te naturalne zjawiska mogą przyczynić się do poprawy temperatury i jakości powietrza wewnątrz budynku.

Wentylacja z wykorzystaniem wiatru

Wiatr jest prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl, gdy myślimy o wentylacji grawitacyjnej i chłodzeniu. W końcu wszyscy wiemy, jak przyjemna jest bryza w gorący letni dzień. Systemy wentylacji grawitacyjnej pomagają wykorzystać wiatr do utrzymania chłodnej i komfortowej temperatury w obiekcie. Zazwyczaj wymaga to oceny typowych wzorców wiatru i zainstalowania urządzeń wlotowych po tej stronie budynku, z której wieje najwięcej bezpośredniego wiatru. Ponadto po przeciwnej stronie budynku muszą znajdować się obszary wyciągowe, aby wiatr mógł przepływać przez budynek i wypychać ciepłe powietrze z pomieszczeń.

Wentylacja wykorzystująca wyporność termiczną

Innym naturalnym zjawiskiem, które wykorzystują systemy wentylacji grawitacyjnej, jest wypór termiczny. Większość z nas wie, że ciepło unosi się do góry, co stanowi podstawową zasadę działania wielu systemów wentylacji grawitacyjnej. Gorące, wilgotne powietrze jest lżejsze od chłodnego, suchego powietrza. Systemy wentylacji grawitacyjnej działają zasadniczo w ten sposób, że pozwalają gorącemu powietrzu unosić się i uciekać z budynku. W miarę jak gorące powietrze opuszcza pomieszczenie, na jego miejsce napływa chłodne powietrze, które zapewnia chłodne i świeże powietrze, zapewniając komfortowe warunki.

Korzyści wynikające z zastosowania systemów wentylacji grawitacyjnej

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w swoim budynku. Wentylacja przemysłowa jest poważnym problemem dla większości typów obiektów. Maszyny i procesy przemysłowe mogą powodować wzrost temperatury w pomieszczeniach do niekomfortowych i potencjalnie niebezpiecznych poziomów, a także uwalniać zanieczyszczenia, które obniżają jakość powietrza w pomieszczeniach. Dlatego wentylacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortu, bezpieczeństwa i zdrowia osób przebywających w obiekcie. Systemy wentylacji grawitacyjnej mogą pomóc w osiągnięciu tego celu bez użycia energii elektrycznej.

Niektóre korzyści płynące z zastosowania naturalnych systemów wentylacji to m.in:

  • Niższe koszty instalacji
  • Niskie koszty operacyjne
  • Mniejsze zapotrzebowanie na konserwację
  • Zmniejszony wpływ obiektu na środowisko
  • Utrzymanie chłodu w pomieszczeniach niezależnie od przerw w dostawie prądu

Jak widać, wybór strategii wentylacji grawitacyjnej w obiekcie ma wiele zalet. W wielu przypadkach można nawet zmodernizować istniejący budynek, aby zapewnić wentylację grawitacyjną. Wystarczy współpracować ze specjalistą w celu prawidłowego zaprojektowania systemu wentylacyjnego oraz dobrania wysokiej jakości, trwałego sprzętu potrzebnego do naturalnej wentylacji.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wentylacji grawitacyjnej?

W większości przypadków systemy wentylacji grawitacyjnej rozpoczynają się od prostych otworów w przegrodach zewnętrznych budynku, np. w ścianach bocznych i dachu. Jednak pozostawienie pustej dziury w budynku prawdopodobnie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla danego obiektu. Zamiast tego można skorzystać z najnowocześniejszego sprzętu, który pomoże w pełni wykorzystać naturalną wentylację.

Żaluzje to popularny wybór w systemach wentylacji grawitacyjnej. Urządzenia te są znane od czasów średniowiecza, ale współczesne opcje oferują najnowocześniejsze wzornictwo i trwałe materiały, aby pomóc w osiągnięciu właściwej wentylacji. Żaluzje są w zasadzie alternatywą dla szklanych okien. Zamiast szkła posiadają one skośne lamele, które wpuszczają powietrze, ale pomagają utrzymać deszcz, szkodniki i zanieczyszczenia na zewnątrz. W budynku żaluzje mogą pełnić kilka różnych funkcji. Po pierwsze, mogą działać jako urządzenia wlotowe i wylotowe do wentylacji poprzecznej wykorzystującej wiatr. Jeśli do chłodzenia budynku wykorzystywany jest efekt wyporu, żaluzje pomagają w doprowadzaniu chłodnego powietrza, podczas gdy gorące powietrze ucieka.

Innym typowym elementem wyposażenia systemu wentylacji grawitacyjnej w obiekcie przemysłowym jest wentylator grawitacyjny. Zazwyczaj wentylatory grawitacyjne instaluje się na dachu, aby umożliwić wydostanie się gorącego powietrza na zewnątrz w miarę jego unoszenia się. Wywietrzniki pomagają chronić budynek przed deszczem i zanieczyszczeniami przedostający się przez otwór w dachu. Ponadto tam, gdzie potrzebna jest niezawodna wydajność wywiewu powietrza, wywietrzniki grawitacyjne mogą być wyposażone w wentylatory pomagające w usuwaniu gorącego powietrza z budynku.

Wentylacja grawitacyjna może nie być najlepszym rozwiązaniem dla Twojego obiektu

Wentylacja grawitacyjna jest doskonałą alternatywą dla systemów mechanicznych w wielu budynkach, ale ważne jest, aby zrozumieć, że nie będzie ona najlepszym rozwiązaniem dla każdego typu obiektu. Oprócz wielu zalet wentylacji grawitacyjnej, istnieją również pewne wady.

Na przykład, podczas gdy wiele systemów wentylacji mechanicznej pozwala na dokładną kontrolę temperatury wewnątrz budynku, systemy wentylacji grawitacyjnej nie zapewniają tak precyzyjnej kontroli. Ponadto w przypadku mechanicznych systemów klimatyzacji temperatura wewnątrz budynku może być często niższa niż temperatura na zewnątrz. W przypadku systemów wentylacji grawitacyjnej nie można uzyskać temperatur niższych niż zewnętrzne temperatury otoczenia. Dlatego wentylacja grawitacyjna może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli wymagana jest dokładna kontrola temperatury lub jeśli mieszka się w bardzo gorącym klimacie.

Ponadto systemy wentylacji grawitacyjnej są niemal całkowicie zależne od klimatu i warunków pogodowych. Oznacza to, że w niektóre dni wymiana powietrza może być większa niż w inne. Ponadto w wyjątkowo gorące i wilgotne dni temperatura w pomieszczeniach może być wyższa i mniej komfortowa dla użytkowników budynku.

Inną wadą systemów wentylacji grawitacyjnej jest to, że nie pozwalają one na filtrowanie powietrza wchodzącego do obiektu. Podczas gdy w systemach mechanicznych często stosuje się filtry cząstek stałych, aby utrzymać zanieczyszczenia i alergeny z zewnątrz na dystans, w przypadku systemów wentylacji grawitacyjnej nie ma takiej możliwości, ponieważ filtry stawiają zbyt duży opór, aby przepływ powietrza w systemie grawitacyjnym przebiegał prawidłowo. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o tych potencjalnych problemach przed podjęciem decyzji o zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej w obiekcie przemysłowym.

Co jest potrzebne do wentylacji grawitacyjnej

Ponadto nie w każdym budynku można stosować systemy wentylacji grawitacyjnej. Może to wynikać z lokalnego klimatu lub z konstrukcji budynku. Jeśli chodzi o klimat, do wspomagania wentylacji grawitacyjnej potrzebny jest niemal stały wiatr. Ponadto systemy wentylacji grawitacyjnej działają najlepiej, gdy temperatury zewnętrzne są znacznie niższe niż temperatury wewnętrzne. Dzięki temu gorące powietrze szybciej się unosi i ucieka.

Ponadto w systemach wentylacji grawitacyjnej najlepiej sprawdzają się wyższe sufity. Niskie sufity często nie zapewniają wystarczająco dużo miejsca, aby gorące powietrze mogło wydostawać się na zewnątrz wystarczająco szybko, aby utrzymać niską temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Może to powodować gromadzenie się gorącego powietrza i wypełnianie budynku, zanim zdąży się ono ulotnić.

Podsumowanie

System wentylacji grawitacyjnej jest bardzo dobrym i tanim rozwiązaniem. Szczególnie powinny go wziąć pod uwagę duże firmy planujące rozbudowę. Dobrze zaprojektowana i przemyślana wentylacja grawitacyjna przyniesie ogromne oszczędności wynikające z niższych rachunków za energię elektryczną

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *