Jaki jest najlepszy typ klimatyzatora do mieszkania?

Klimatyzatory są dostępne w wielu typach, markach i modelach, więc przebrnięcie przez wszystkie informacje w celu znalezienia najlepszego dla danego mieszkania może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby przemyśleć swój dom i sposób, w jaki klimatyzator będzie używany, ponieważ każdy typ klimatyzatora pasuje do różnych sytuacji życiowych.

Do najczęstszych typów, które będą odpowiednie do mieszkania, należą systemy typu split ścienny, wielogłowicowe systemy typu split, niskoprofilowe systemy kanałowe, jednostki okienne i klimatyzatory przenośne, a istnieje kilka kluczowych czynników, które pomogą Ci zdecydować, który z nich jest odpowiedni do Twoich warunków.

Wynajmujesz mieszkanie czy jesteś jego właścicielem?

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, czy mieszkanie jest wynajmowane, czy jest własnością właściciela. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, będziesz miał dużo więcej swobody, ale najemcy będą musieli słuchać poleceń właścicieli.

Jeśli jesteś najemcą, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest przedstawienie tego pomysłu właścicielowi mieszkania. Systemy wielogłowicowe typu split, systemy ścienne i niskoprofilowe systemy kanałowe są droższe na początku, ale ze względu na swoją wydajność mogą przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie. Może nawet będziesz mieć szczęście i Twój właściciel zgodzi się zorganizować i opłacić instalację systemu we własnym zakresie. W końcu system klimatyzacji może podnieść wartość nieruchomości. Nawet jeśli właściciel mieszkania nie kupi systemu klimatyzacji od razu, możesz być w stanie przekonać go, by zapłacił za jego część.

Niektórzy wynajmujący mogą bezwarunkowo odrzucić Twoją prośbę o zainstalowanie systemu, takiego jak system wielogłowicowy, ścienny lub niskoprofilowy system kanałowy, niezależnie od warunków. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie jednostki okiennej lub ściennej. Są to samodzielne jednostki, które zawierają sprężarkę i parownik. Jednostki okienne montuje się bezpośrednio do okna. Jeśli masz okna dwuskrzydłowe, można je zainstalować bez długotrwałych zmian w domu. W przeciwnym razie może być konieczne wprowadzenie drobnych modyfikacji. W każdym razie, aby uniknąć problemów w przyszłości, prawdopodobnie najlepiej jest skonsultować się z właścicielem domu.

Jednostki ścienne są zasadniczo takie same, z tą różnicą, że wymagają wycięcia otworu w ścianie w celu ich zainstalowania. Z pewnością będzie to wymagało zgody właściciela mieszkania, który z dużym prawdopodobieństwem odmówi. Kolejną przewagą systemów okiennych nad ściennymi jest to, że można je łatwiej zabrać ze sobą podczas przeprowadzki – w przypadku jednostek ściennych konieczne będzie załatanie otworu. Mimo to zarówno jednostki okienne, jak i ścienne są znacznie mniej wydajne i często głośniejsze niż systemy wielogłowicowe, ścienne typu split lub niskoprofilowe systemy kanałowe.

Jeśli posiadasz własne mieszkanie, daje Ci to trochę więcej swobody, ale nie tak dużo, jak w przypadku posiadania własnego domu. Nadal będziesz musiał podporządkować się kaprysom i przepisom ustalonym przez komisję zakładową.

Jak wygląda polityka spółdzielni mieszkaniowej?

Większość ludzi, którzy kiedykolwiek żyli pod prawem spółdzielni mieszkaniowej, wie, jak gorliwe i irracjonalne mogą być jej zasady. Oczywiście, obowiązują one po to, aby ułatwić wszystkim mieszkańcom życie w zgodzie, ale czasami ich zasady mogą posunąć się trochę za daleko. Przed zakupem klimatyzatora najlepiej jest zapoznać się z regulaminem budynku. Mogą, ale nie muszą, istnieć jasne wytyczne dotyczące klimatyzacji.

Jeśli proponowany przez Ciebie typ klimatyzatora jest zgodny z regulaminem, nadal najlepiej jest przedstawić go komisji w formie pisemnej. Pisemne pozwolenie w formie wiadomości e-mail lub listu jest o wiele trudniejsze do podważenia w przypadku zmiany zdania. Szybka rozmowa z prezesem na klatce schodowej jest o wiele trudniejsza do udowodnienia po fakcie.

W wielu spółdzielniach obowiązują ograniczenia dotyczące umieszczania przedmiotów na balkonie lub na ścianach zewnętrznych mieszkania. Może to uniemożliwić zastosowanie jednostki ściennej, wielogłowicowej, niskoprofilowej kanałowej lub okiennej. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być klimatyzator przenośny.

W spółdzielniach mogą również obowiązywać przepisy dotyczące poziomu hałasu emitowanego przez urządzenia. Jeśli tak jest, znalezienie odpowiedniego klimatyzatora może być znacznie trudniejsze. Przepisy te można obejść, kupując cichszy model lub montując system na wspornikach z izolatorami drgań, które mogą pomóc w zmniejszeniu hałasu. Również w tym przypadku najlepiej jest przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań finansowych skonsultować wszelkie plany z władzami spółdzielni. Nikt nie chce mieć w salonie klimatyzatora, którego nie wolno mu używać.

Jak duże jest Twoje mieszkanie?

Wielkość mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jaki typ klimatyzatora będzie najbardziej odpowiedni. Mieszkanie typu studio i trzy sypialnie będą miały zupełnie inne wymagania dotyczące chłodzenia. Jeśli konieczne jest chłodzenie tylko kawalerki lub tylko jednego pokoju w większym mieszkaniu, odpowiednie mogą być mniejsze systemy, takie jak jednostki okienne lub przenośne.

Systemy te mają zwykle niższe koszty początkowe, ale mogą być drogie w eksploatacji, ponieważ nie są zbyt wydajne. Przy regularnym korzystaniu z nich może się okazać, że rachunki za energię elektryczną staną się nie do zapłacenia. Mimo to mogą to być jedyne opcje, w zależności od sytuacji spółdzielni mieszkaniowej i właściciela.

System wielogłowicowy, ścienny lub niskoprofilowy system kanałowy będzie na ogół najlepszym rozwiązaniem dla większych pomieszczeń. Ich koszt początkowy jest zazwyczaj wyższy, a instalacja może powodować problemy z właścicielem lub spółdzielnią mieszkaniową, ale ich efektywność energetyczna pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze przez cały okres eksploatacji klimatyzatora.

Który klimatyzator jest najlepszy dla Twojego mieszkania?

Odpowiedź zależy od wielu czynników. Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa i właściciel mieszkania wyrażą na to zgodę, dla większości osób na dłuższą metę najlepiej sprawdzi się system ścienny typu split, wielogłowicowy lub niskoprofilowy system kanałowy. Jeśli sytuacja życiowa uniemożliwia zastosowanie jednego z tych rozwiązań, można spróbować zastosować jednostkę okienną lub ścienną. Są one mniej wydajne, ale nadal mogą zapewnić komfort.

Jeśli okaże się, że Twoja spółdzielnia mieszkaniowa jest wyjątkowo wybredna, może się okazać, że jedynym wyjściem będzie urządzenie przenośne. Na początku mogą się one wydawać tanie, ale ich eksploatacja jest kosztowna, zwłaszcza jeśli dysponujesz większą przestrzenią. Może się okazać, że najlepszy klimatyzator do mieszkania to kompromis między tym, co jest idealne, a tym, co jest dozwolone.

Podsumowanie

Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota lub inny oficjalny organ zarządzający budynkiem dopuszcza montaż klimatyzacji typu split (jednostka chłodząca wewnątrz + urządzenie z wiatrakiem na zewnątrz) – wybierz tę opcję, ponieważ jest najwydajniejsza i najkorzystniejsza kosztowo. Natomiast jeśli ingerencja w ściany lub elewację jest niemożliwa – zdecyduj się na klimatyzator przenośny.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *