Jak czyścić i serwisować przenośny klimatyzator?

Klimatyzatory przenośne to doskonały i ekonomiczny sposób na zapewnienie komfortu w całym domu w okresie letnim. Można je łatwo przemieszczać, co pozwala schłodzić sypialnię lub domowe biuro za ułamek ceny tradycyjnego klimatyzatora. Aby jednak przenośny klimatyzator pracował z pełną wydajnością, należy nauczyć się go odpowiednio konserwować. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą lepiej dbać o przenośny klimatyzator, zapewniając jego trwałość przez wiele lat.

Czyszczenie filtrów

Wyjmij wszystkie filtry stosowane w przenośnym klimatyzatorze, w tym filtr węglowy lub filtr HEPA. Zazwyczaj filtry te należy raczej wymieniać niż czyścić, ale należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących ich konserwacji. Jeśli musisz je wymienić, są one łatwo dostępne u różnych sprzedawców, w tym na Allegro.

Odprowadzenie wody

Podczas procesu chłodzenia klimatyzatory przenośne zbierają wodę z powietrza w pomieszczeniu, a kondensat ten musi być usuwany. Większość klimatyzatorów PAC ma wewnętrzny zbiornik, w którym gromadzi się nadmiar skroplin, dlatego należy go opróżnić za pomocą pompki spustowej lub węża.

Utrzymuj czystość na zewnątrz

Oprócz spuszczania wody i wymiany filtrów, co kilka tygodni należy również czyścić zewnętrzną część urządzenia. Gdy urządzenie jest wyłączone, należy użyć miękkiej, wilgotnej szmatki do wytarcia powierzchni. Nie należy używać ściernych środków chemicznych ani ostrych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu

Regularne czyszczenie pojemnika PAC powinno pomóc zminimalizować nieprzyjemne zapachy, ale istnieje szereg dodatkowych opcji odświeżania. Do roztworu wody z octem można dodać kilka kropel olejków eterycznych lub zapachowego środka dezynfekującego. Pomoże to wyeliminować wszelkie zapachy stęchlizny lub pleśni z przenośnego klimatyzatora, dzięki czemu dom będzie pachniał przyjemnie i świeżo.

Przechowywanie i konserwacja po zakończeniu sezonu

Dobrą wskazówką dotyczącą konserwacji klimatyzatorów PAC jest czyszczenie całego urządzenia dwa razy w roku, na początku i na końcu sezonu. Przed przechowywaniem przenośnego klimatyzatora w suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, należy wykonać te proste czynności:

  • Pamiętaj o odprowadzeniu kondensatu pozostałej wody. Zdjąć dolną zatyczkę spustową i użyć płytkiej miski do zebrania wody (po zakończeniu należy ponownie założyć zatyczkę spustową). Aby osuszyć nadmiar wilgoci, przed odłożeniem urządzenia na półkę uruchomić je w trybie wentylatora na 30 minut.
  • Wyjmij filtr powietrza i wyczyść go wodą. Wysuszyć filtr powietrza, a następnie ponownie go zamontować.
  • Odłącz zestaw do montażu w oknie.
  • Zdejmij plastikowy wąż, wspornik okna, adapter panelu wspornika okna oraz złącze węża i przechowywać razem z klimatyzatorem przenośnym, uważając, aby żadna z części nie była zgięta pod ostrym kątem.

Podsumowanie

Dbanie i prawidłowe serwisowanie przenośnego klimatyzatora zwiększy jego żywotność oraz przez dłuższy czas będzie działał tak efektywnie, jak nowe urządzenie. To pozwoli Ci zaoszczędzić środki na zakupie kolejnego klimatyzatora.

1 komentarz do “Jak czyścić i serwisować przenośny klimatyzator?”

  1. Mój klimatyzator wyglądał już strasznie chciałam go wyrzucić Ale dobrze że udało mi się go wyczyścić zaoszczędziłam kilka stów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *