jaka jest różnica między wentylatorem a cyrkulatorem

Jaka jest różnica między wentylatorem a cyrkulatorem?

Najistotniejszą różnicą pomiędzy wentylatorem a cyrkulatorem jest sposób działania, odmienny dla obydwu urządzeń.

Charakterystyka wentylatorów

Wentylator charakteryzuje się jednokierunkowym ruchem wirnika, zatem ma możliwość chłodzenia powietrza jedynie miejscowo zwykle na niewielkim obszarze. Może być z powodzeniem wykorzystywany w mniejszych pomieszczeniach np. w biurze. Do jego niewątpliwych zalet należy też mobilność, urządzenie można dowolnie przenosić i chłodzić wybrane miejsce.

Charakterystyka cyrkulatorów

Natomiast cyrkulator wprawia powietrze w ruch obiegowy, miesza je i wyrównuje temperaturę w całym pomieszczeniu, zapewniając odpowiednią cyrkulację. Za jego pomocą można zarówno rozprowadzić ciepłe jak i zimne powietrze.

Podstawowe różnice między wentylatorem a cyrkulatorem

Konstrukcja wentylatora

Znaczne różnice występują również w budowie tych sprzętów. Wentylatory są to zwykle urządzenia niewielkich rozmiarów, w ich obudowach stosowane są plastikowe elementy, rzadziej możemy spotkać się z modelami z metalu. Dostępne są różne rodzaje wentylatorów np. kolumnowy, podłogowy, sufitowy, ścienny, biurkowy. Można zatem łatwo wybrać urządzenie dostosowane do powierzchni którą ma ono chłodzić. W sprzedaży znajdziemy modele posiadające dodatkowe funkcje takie jak timer, czy regulacja prędkości, ale również takie które mają możliwość nawilżania powietrza za pomocą mgiełki wodnej. 

Konstrukcja cyrkulatora

Jeśli chodzi o cyrkulatory są skonstruowane ze stali i metalu, masywniejsze i bardziej wytrzymałe. Zazwyczaj są to urządzenia podłogowe, rzadziej stojące dedykowane do większych pomieszczeń. W zależności od wybranego modelu mogą być też kompaktowe, przez co łatwiej zaaranżować je w pomieszczeniach.

Oba urządzenia mogą mieć podobną regulację

Podobnie jak wentylatory posiadają kilkustopniową regulację prędkości działania, dzięki czemu użytkownik może dostosować pracę do swoich potrzeb. W przeciwieństwie do wentylatorów które są stosowane głównie w okresie letnim cyrkulatory są bardziej uniwersalne i mogą być użytkowane przez cały rok, zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania pomieszczeń.

Porównanie mocy i ceny urządzeń

Obydwa rodzaje urządzeń różnią się mocą działania w przypadku wentylatorów jest to moc od 40-70 W, natomiast cyrkulatory mają moc od 16-160 W, a nawet więcej w przypadku urządzeń przemysłowych.

Kolejną różnicą jest cena obydwu urządzeń. Wentylatory to nieduży wydatek uzależniony od wybranego modelu. Jeżeli zdecydujemy się na niewielki wiatraczek, to jego cena może wynosić zaledwie kilkanaście złotych, a za kwotę powyżej 100 zł możemy nabyć urządzenie efektywnie chłodzące z możliwością regulacji prędkości pracy. W przypadku cyrkulatorów są to już większe koszty. Ceny niewielkich rozmiarów urządzeń, które da się ustawić na podłodze lub biurku to koszt około 200 zł.

Podsumowanie

Wbrew pozorom można znaleźć sporo różnic między wentylatorem a cyrkulatorem. Głównie w obszarze konstrukcji urządzeń, ich przeznaczenia, ceny oraz mocy. To zdecydowanie dwa różne urządzenia.

1 komentarz do “Jaka jest różnica między wentylatorem a cyrkulatorem?”

  1. Wentylator to urządzenie do chłodzenia miejscowego. Natomiast cyrkulator wprawia je w ruch i równomiernie rozprasza chłodne lub ciepłe powietrze po całym pomieszczeniu, zapewniając odpowiednią cyrkulację.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *