budowa klimatora

Czym się różni klimator od klimatyzacji?

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nim okres wakacyjny. Wiąże się to z rosnącymi temperaturami, falami upałów i promieniami słońca cieszącymi nas od wczesnego ranka do bardzo późnego wieczora. Oczywiście pomimo tych najbardziej oczywistych wad letniej pory, nadal znajduje się sporo osób, których jest to ulubiona pora roku. Jest też część ludzi, którzy źle znoszą wysokie temperatury, zresztą nie oszukujmy się, raczej nikt nie lubi pocić się w swoim własnym mieszkaniu czy domu. Z pomocą przychodzi nam technologia i wszelkiego rodzaju klimatyzatory oraz klimatory. Czym zatem różnią się te dwa urządzenia?

Podstawowe różnice między klimatorem a klimatyzatorem

Urządzenia chłodzące przenośne są najłatwiejszym i najtańszym sposobem by ochłodzić siebie i pomieszczenie. Czasem zwykły wiatrak jest niewystarczający. Wiele osób zastanawia się, którą z tych dwóch opcji wybrać – klimator czy klimatyzator? Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich specyfice.

Jak działa klimator?

Klimatorem nazywamy urządzenie, które podobne jest do zwykłego wentylatora. Jednak jego cechą charakteryzującą jest to, że do schłodzenia pomieszczenia wykorzystuje wodę, a wbudowane w niego filtry odpowiadają za jego działanie.

Cały proces nazywa się ewaporacją, czyli odparowywanie wody wywołane w sposób naturalny. Jego działanie polega na zaciągnięciu powietrza do środka, gdzie za pomocą filtrów jest ono schładzane i zwracane. Do jego prawidłowego funkcjonowania konieczne jest wlanie do niego wyżej wspomnianej wody.

Należy również wspomnieć o jednym ważnym szczególe. Jego działanie zależne jest od poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu. Im wyższa wilgotność powietrza tym klimator będzie gorzej chłodzić. Warto o tym pomyśleć przed zakupem urządzenia do domu lub biura. Jego zaletą jest fakt, że odpowiada też za nawilżanie powietrza w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator działa na zupełnie innej zasadzie. Jego głównymi elementami są parownik, skraplacz i sprężarka. Nie potrzebuje wody do funkcjonowania. Te urządzenia na początku były składane w jedną całość, jednak sprężarka emitując hałas spowodowała, że zdecydowano podzielić te elementy. Nowsze klimatyzatory z takim oto podziałem nazywane są typem split. Wentylator razem z parownikiem są elementem wewnętrznym a sprężarkę zdecydowano połączyć ze skraplaczem i te nazywa się jednostką zewnętrzną. Klimatyzator wbudowuje się w konstrukcję pomieszczenia lub można wybrać typ przenośny. Jego działanie polega na wymuszeniu obiegu powietrza oraz emitowaniu freonów, które chłodzą powietrze. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Jak widać klimator i klimatyzator to dwa kompletnie różne urządzenia jeśli chodzi o budowę i sposób obniżania temperatury. Jednakże jedną cechę mają wspólną – oba urządzenia przeznaczone są do poprawy naszego komfortu.


źródło grafiki: http://eberg.eu/klimatory-ewaporacyjne/eis/

1 komentarz do “Czym się różni klimator od klimatyzacji?”

  1. Trzeba pamiętać, że klimatyzator pozwala na ustawienie pożądanej temperatury, w przypadku klimatorów nie ma takiej możliwości. Klimator zwiększa efektywność działania przy wyższych temperaturach, podczas gdy klimatyzator obniża. Ponadto klimatyzatory domowe osuszają powietrze, podczas gdy klimatory podwyższają jego wilgotność.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *