Sześć poniższych wskazówek pozwoli zwiększyć moc chłodzenia i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze dzięki zapewnieniu wydajnej pracy przenośnego klimatyzatora przez całe lato.
Lato oznacza baseny, gry w piłkę i wycieczki na plażę. Oznacza to również gorące temperatury – czasami wręcz nie do zniesienia. Wysokie temperatury mogą być czymś więcej niż tylko niewygodne. Dla dzieci, osób starszych i chorych wysokie temperatury mogą być wręcz zabójcze. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na centralną klimatyzację, a wentylatory elektryczne mogą zrobić tylko tyle.
Jednak dzięki swoim rozmiarom i łatwości instalacji przenośne klimatyzatory zyskują coraz większą popularność. Te niezależne urządzenia chłodzące doskonale sprawdzają się w małych domach, mieszkaniach, akademikach, biurach, a nawet magazynach. Klimatyzator przenośny może zazwyczaj z łatwością chłodzić te same pomieszczenia, umożliwiając jednocześnie przenoszenie go z pokoju do pokoju.
Większość przenośnych urządzeń klimatyzacyjnych to urządzenia typu „plug and play”, niewymagające stałej instalacji. Chociaż można ustawić urządzenie i zapomnieć o nim, istnieje kilka prostych czynności, które można wykonać, aby przygotować je na gorące letnie miesiące. Te sześć wskazówek pozwoli zwiększyć moc chłodzenia i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, zapewniając wydajną pracę urządzenia przez całe lato.
1. Dokonaj właściwego wyboru
Różne pomieszczenia wymagają różnych rozmiarów i marek modeli. Upewnij się, że urządzenie, które kupujesz, jest odpowiednie do wielkości pomieszczenia.
2. Lokalizacja klimatyzatora
Unikaj umieszczania urządzenia w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, w tym różnych urządzeń w salonie i kuchni. Urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory z dużym ekranem, systemy stereo i komputery, również mogą wydzielać dużo ciepła. Dobrą zasadą jest trzymanie urządzenia przenośnego w odległości co najmniej 10 stóp od tego typu urządzeń.
3. Osłaniaj klimatyzację przed słońcem
Światło słoneczne nie jest przyjacielem przenośnego klimatyzatora. Należy uważać na okna i otwarte drzwi, przez które wpada dużo światła – promienie słoneczne mogą wtedy podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 10-20 stopni.
4. Właściwa wentylacja
Wentylacja przenośnego klimatyzatora jest dość prosta, ale ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wydajnej pracy urządzenia. Im wydajniej urządzenie chłodzi, tym więcej pieniędzy można zaoszczędzić na kosztach energii. Upewnij się, że wąż lub węże są prawidłowo podłączone zarówno do tylnej części urządzenia, jak i do dołączonego zestawu okiennego. Wąż powinien być jak najbardziej prosty, a jego długość jak najkrótsza, aby zapewnić maksymalne chłodzenie. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z dołączonymi instrukcjami i postępować zgodnie z nimi.
5. Czyszczenie filtra powietrza
Większość przenośnych klimatyzatorów jest wyposażona w zmywalny filtr powietrza, który usuwa z powietrza kurz i inne cząsteczki. Choć większość urządzeń nie wymaga regularnej konserwacji, czyszczenie filtra powietrza co najmniej raz w lecie może zapewnić bardziej wydajne chłodzenie i czystsze powietrze w domu lub biurze. Umyj filtr w ciepłej wodzie. W razie potrzeby dodać łagodny detergent. Przed ponownym włożeniem filtra do urządzenia należy go dokładnie wypłukać i wysuszyć. Urządzenia wykorzystujące filtry węglowe muszą być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co kilka miesięcy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
6. Prawidłowe przechowywanie
Po zakończeniu sezonu należy opróżnić zbiornik na wodę i na kilka godzin przełączyć urządzenie w tryb wentylatora. Dzięki temu wnętrze urządzenia będzie całkowicie suche podczas przechowywania. Odłącz urządzenie od zasilania, wyczyść filtr, włóż je z powrotem do oryginalnego opakowania i przechowuj w suchym miejscu.
Podsumowanie
Jeśli skorzystasz z wymienionych wskazówek, będziesz miał szansę długo cieszyć się z przyjemnego chłodu generowanego z wydajnego i cichego klimatyzatora przenośnego. Podziel się w komentarz informacją czy efekt Cię zadowolił.

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje – projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.
Żeby zredukować straty wynikające z konieczności wypompowywania ciepłego powietrza rurą na zewnątrz pomieszczenia, warto ją jak najbardziej skrócić – umieszczając klimatyzator możliwie najbliżej otworu, którym powietrze będzie wydostawało się na dwór.