Czy wszystkie przenośne klimatyzatory muszą mieć rurę wystawioną na zewnątrz?

Urządzenia klimatyzacyjne są jak niezależne pompy ciepła – odbierają ciepło z pomieszczenia i wysyłają je gdzieś indziej przez otwór wentylacyjny. Przenośne urządzenia klimatyzacyjne nie muszą jednak mieć otworu wentylacyjnego w oknie, o ile można znaleźć inny sposób na wysłanie ciepła na zewnątrz. Poniżej przedstawiamy cztery inne sposoby wentylacji przenośnego klimatyzatora.

Wskazówki dotyczące wentylacji klimatyzatorów przenośnych

Dwa najczęstsze problemy związane z odpowietrzaniem klimatyzatorów przenośnych to zagięte węże i nieszczelne uszczelki okienne. Jeśli zauważysz, że wąż doprowadzający powietrze do klimatyzatora nagrzewa się, upewnij się, że zapewniasz najkrótszą i najprostszą drogę dla powietrza. Na zdjęciu powyżej pokazano przykład węża, który ma zbyt wiele zagięć. Nawet jeśli będziesz musiał wydłużyć wąż, aby był prostszy, zagięcia zatrzymują więcej ciepła niż długość.

Należy także upewnić się, że na krawędziach wspornika zastosowano taśmę piankową dołączoną do klimatyzatora, aby uzyskać szczelne uszczelnienie, oraz sprawdzić, czy wokół otworu wentylacyjnego nie ma przeciągów. Jeśli okno nie jest w stanie całkowicie uszczelnić się pod własnym naciskiem na piankę, można również dodać usuwalną masę uszczelniającą lub taśmę uszczelniającą do okien. Zobacz nasz przewodnik po izolowaniu okien, aby dowiedzieć się więcej o sposobach zapobiegania napływowi ciepła.

Czy rura klimatyzatora mus wychodzić na zewnątrz?

Przenośny klimatyzator odprowadza ciepło za pomocą węża wentylacyjnego, więc prawie w każdym przypadku najsensowniejsze jest odprowadzanie go na zewnątrz. Jeśli ciepło z wentylatora wyciągowego może wrócić przez wlot do klimatyzatora, marnujesz pieniądze. W większości przypadków, gdy nie można wentylować na zewnątrz, wentylator będzie o wiele bardziej efektywnym sposobem rozprowadzania ciepła wewnątrz budynku i zapewnienia komfortu ludziom. Zobacz nasz przegląd najlepszych wentylatorów wieżowych tutaj. Jeśli jednak część budynku jest wyjątkowo gorąca, a nie można jej wentylować bezpośrednio na zewnątrz, przenośny klimatyzator może również odbierać ciepło z tego obszaru i przenosić je do innego obszaru wewnątrz budynku.

Ciepło może być odprowadzane przez kanały powrotne zimnego powietrza bezpośrednio do centralnego systemu chłodzenia, ale tylko pod warunkiem, że system ten ma wystarczającą wydajność, aby je wchłonąć. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli system centralny nie jest w stanie poradzić sobie z dodatkowym ciepłem w pomieszczeniu poprzez przekierowanie ilości powietrza wychodzącego z otworów wentylacyjnych, większość specjalistów ostrzega, że dodanie przenośnego urządzenia tylko pogorszy sytuację. Najczęstszym powodem stosowania przenośnego klimatyzatora bez zewnętrznego otworu wentylacyjnego jest chłodzenie szaf serwerowych – w tym przypadku skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu nie jest tak ważne, jak nawiewanie zimnego powietrza bezpośrednio na najgorętsze podzespoły komputera.

Tryb osuszacza

W przypadku konieczności uruchomienia przenośnego klimatyzatora bez rury wylotowej należy ustawić go w trybie „osuszania” lub „osuszacza” i podłączyć wąż ogrodowy do górnego portu spustowego, aby zbierać skroploną wodę do wiadra lub wpustu podłogowego. W normalnych trybach chłodzenia klimatyzatory przenośne odparowują zebraną wodę i wysyłają ją na zewnątrz, ale ciągłe cyrkulowanie wilgoci to marnowanie energii elektrycznej.

Opcje wentylacji klimatyzatorów przenośnych

Drzwi tarasowe działają tak samo jak okno przesuwne, ale żaden z testowanych przez nas klimatyzatorów przenośnych nie jest wyposażony w wystarczającą liczbę wsporników, aby zmieścić się w otworze drzwi tarasowych o średnicy 2m. Istnieje kilka możliwości rozszerzenia zestawu okiennego dostarczonego z urządzeniem:

  • Użyj kartonu, płyt ściennych, sklejki lub arkuszy akrylu, aby wykonać własny, niestandardowy element wypełniający.
  • Kup kompletny zestaw drzwi tarasowych, taki jak ten
  • Kup dodatkowe zestawy, aby uzyskać dodatkowe elementy przedłużające – zwróć uwagę, że w przypadku drzwi tarasowych będziesz musiał kupić więcej niż jeden dodatkowy zestaw, aby uzyskać wymaganą wysokość, a są one drogie.

Nadstawka do samodzielnego montażu to opcja, która będzie wyglądać i działać najlepiej, jeśli masz materiały i narzędzia do cięcia prostych krawędzi. Może Ci się wydawać, że nie da się zrobić czegoś, co będzie wyglądało na tyle dobrze, aby stało w drzwiach tarasowych przez całe lato, ale pamiętaj, że plastikowe elementy w zestawie fabrycznym są dość brzydkie. Wodoodporne materiały są ważne, jeśli myślisz, że zapomnisz zdjąć wspornik podczas deszczu.

Kupno większej liczby fabrycznych zestawów okiennych oznacza, że wszystko będzie pasowało do tego, co masz, ale takie zestawy są trudne do znalezienia i drogie. Zanim wydasz ponad 30 dolarów na dodatkowe zestawy, upewnij się, że masz wystarczającą liczbę elementów.

Dla niektórych osób najlepszym rozwiązaniem mogą być zestawy do drzwi tarasowych pochodzące z rynku wtórnego, ale znalezienie takiego, który dokładnie pasuje do posiadanego przez Ciebie węża, może być niemożliwe. Na szczęście uszczelnienie kanału wentylacyjnego taśmą jest prostą czynnością.

Niezależnie od tego, czego użyjesz, możesz zamocować uchwyt we framudze drzwi za pomocą taśmy dwustronnej (lub taśmy z haczykami i pętlami, jeśli będziesz go zdejmować, aby zamknąć drzwi na noc), aby nie spadał za każdym razem, gdy będziesz musiał je otworzyć. Aby utrzymać drzwi tarasowe zamknięte, można użyć kołka, patyczka lub kupionego w sklepie pręta zabezpieczającego, choć nie jest to tak bezpieczne, jak drzwi zamknięte na klucz.

Odprowadzenie ciepłego powietrza przez uchylone drzwi

Przypadki, w których korzystne byłoby wentylowanie przenośnego klimatyzatora przez drzwi, nie są częste, ale jest ich kilka. Jeśli masz drzwi zewnętrzne, ale nie masz okien, uszczelnienie drzwi plastikowymi płytami może mieć więcej sensu niż wiercenie otworu w ścianie. Podobnym przypadkiem jest brama garażowa, a w pewnym stopniu także łazienka z wentylatorem wyciągowym. Jeśli klimatyzator jest włączony tylko po to, by uporać się z intensywnym ciepłem pochodzącym z czegoś takiego jak szafa serwerowa w pomieszczeniu wewnętrznym bez okien, wentylacja przez drzwi może mieć sens przez krótki czas. Za każdym razem, gdy wentylacja odbywa się w pomieszczeniu wewnętrznym, należy monitorować temperaturę w tym pomieszczeniu, upewniając się, że nic nie zostanie przegrzane.

Uszczelnienie drzwi nie jest trudne przy użyciu plastikowej folii i taśmy, ale nie ma żadnych eleganckich rozwiązań, które ułatwiałyby zdejmowanie i ponowne użycie uszczelki wiele razy w ciągu dnia. Jeśli masz metalowe drzwi i framugę, całkiem nieźle sprawdzają się magnesy przyklejone do plastikowej folii.

Odprowadzenie ciepłego powietrza przez otwór w ścianie

Jeśli potrafisz zamontować odpowietrznik suszarki za pomocą piły i wiertarki, możesz wykonać te same czynności, aby przeprowadzić odpowietrzanie przenośnego klimatyzatora przez ścianę. Należy tylko pamiętać, że w większości klimatyzatorów przenośnych stosuje się 25cm węże wentylacyjne, a złączki do odpowietrzania suszarni są zwykle 20cm Podobnie jak w przypadku zestawu okiennego, najważniejszą rzeczą w tej instalacji jest zapewnienie czystej drogi dla powietrza, a uszczelka powinna być szczelna. Na szczęście przejście przez ścianę oznacza, że można usunąć większość zagięcia z węża odprowadzającego spaliny, co pomoże w zwiększeniu wydajności.

Jeśli zakładasz specjalne otwory wentylacyjne dla klimatyzatora z dwoma wężami, nie musisz pobierać powietrza wlotowego bezpośrednio z kanału wylotowego, ani nawet z tej samej ściany. Należy tylko pamiętać, że zaletą posiadania drugiego węża wlotowego jest to, że chłodne powietrze w pomieszczeniu nie jest wykorzystywane do odprowadzania ciepła. Jeśli używasz części wywietrznika suszarni, upewnij się, że usunąłeś jednokierunkową klapkę i zastosowałeś jakiś rodzaj sita lub siatki, aby zapobiec przedostawaniu się do środka różnych przedmiotów.

Odprowadzenie ciepłego powietrza przez uchylone okno

Jeśli zamiast okna przesuwnego masz okno otwierane obrotowo lub za pomocą korby, zestaw dołączony do przenośnego klimatyzatora nie uszczelni górnej i dolnej części takiego otworu. Podobnie jak w przypadku drzwi wahadłowych, można wyciąć arkusze plastiku, drewna lub kartonu, aby wypełnić te szczeliny, albo kupić zestaw uszczelniający z winylu, taki jak ten. Zaletą zakupu zestawu do tego celu jest oszczędność czasu, a ponadto zawiera on wszystkie potrzebne taśmy z haczykami i pętlami, które ułatwiają demontaż i ponowny montaż. Jednak plastikowy wspornik znacznie lepiej wytrzyma ciężar podwójnych węży naszego ulubionego przenośnego klimatyzatora.

Podsumowanie

Ciepłe powietrze generowanie przez każdy przenośny klimatyzator powinno być odprowadzanie poza chłodzone pomieszczenie. Nie zawsze jest to możliwe, ale to znacznie zwiększy efektywność urządzenia oraz przyspieszy proces obniżania temperatury.

2 komentarze do “Czy wszystkie przenośne klimatyzatory muszą mieć rurę wystawioną na zewnątrz?”

  1. Rura wystawiona na zewnątrz to podstawowa zasada prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora. Tak jak w lodówce, niezbędną rzeczą jest kratka służąca do odprowadzania ciepła, tak w klimatyzatorze musi być zamontowana rura lub agregat, który pełni taką samą funkcję. Czy więc klimatyzator bez rury wylotowej jest możliwy? Niestety nie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *