Czy można bez przeszkód zamontować klimatyzację w mieszkaniu w bloku?

Do niedawna mieszkańcy blokowisk skazani byli jedynie na domowe wentylatory, wiatraki i klimatyzatory przenośne. Wysokie temperatury w miejskich aglomeracjach bywają szczególnie uciążliwe dla mieszkańców lokali z wystawą południową i zachodnią, oraz tych, których mieszkania leżą na ścianach szczytowych. Dzisiaj do sposobów radzenia sobie  z tropikalnymi temperaturami w mieszkaniach, doszła możliwość montażu klimatyzacji. 

Klimatyzacja w bloku – Formalności

Ten pierwszy i najważniejszy krok może się okazać najtrudniejszym. Najczęściej klimatyzatory zewnętrzne montuje się na balkonach, ale nie każdy lokal jest w tę dogodność wyposażony. Ponadto nie wszystkie administracje czy zarządcy budynków patrzą przychylnie na modernizację przestrzeni wspólnych, a do takich należą balkony. 

Administratorzy budynków ocieplonych styropianem, a także starych kamienic niechętnie wydają zgody na montaż urządzeń na elewacji, a za każdym razem taka ingerencja wymaga ich pisemnej zgody. Rozwiązaniem może być umieszczenie klimatyzatora na dachu. Jednak wtedy protestować mogą sąsiedzi obawiający się uciążliwego hałasu, a sama instalacja prowadzona musi być wspólnymi, przecież, przewodami kominowymi. Dodatkowe koszty może generować konieczność wynajęcia podnośnika koszowego, czego nie unikną mieszkańcy wyższych pięter, a także osoby pragnące zamontować klimatyzację na dachu. Prostszą i tańszą metodą może okazać się założenie klimatyzatora wewnętrznego. 

Dobry klimat we wnętrzu

Zdeterminowani mieszkańcy bloków mogą liczyć na pomoc producentów i sprzedawców, którzy oferują szereg modeli i rodzajów klimatyzatorów, dopasowanych do możliwości i potrzeb klienta. Występują one w kilku kategoriach. 

  • urządzenia naścienne
  • urządzenia stojące
  • urządzenia przenośne

Klimatyzatory zawieszane na ścianie montuje się na elewacji. Wymagają załatwienia dość skomplikowanych formalności i  założenia instalacji, która nie tylko będzie chłodzić (lub ogrzewać) wnętrze, ale zapobiegnie też niszczeniu ścian zewnętrznych. To rozwiązanie dość kosztowne, bo do ceny samego urządzenia trzeba doliczyć też koszt montażu, który zaczyna się w większości przypadków, od 1000 zł w górę.  Nieco mniej kłopotów sprawiają urządzenia stojące. Jednak w przypadku ich wyboru należy liczyć się  z zabraniem sporej ilości miejsca, a większość mieszkań metrażem nie zachwyca. Estetyka klimatyzatorów stojących to kwestia odbioru indywidualnego. Mniej zdeterminowani i zamożni lokatorzy blokowych mieszkań powinni zainteresować się klimatyzacją przenośną. 

Idealna temperatura i wilgotność bez zezwoleń

Przenośne klimatyzatory mogą okazać się wybawieniem dla osób, które pragną mieć w mieszkaniu klimatyzację, a koszty montażu zewnętrznej i związane z nią formalności, okazują się nie do udźwignięcia. Ceny klimatyzatorów mobilnych, zarówno stojących, jak i naściennych są zdecydowanie niższe i zaczynają się od ok. 1000 zł w sezonie wiosna / lato 2022. te niewielkie urządzenia wyposażone są w szereg funkcji, które sprawiają, że każdy wybierze dla siebie urządzenie odpowiednie, w zależności od kubatury pomieszczeń, oferowanych funkcji, wygody sterowania i ceny.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc – żaden zarządca budynku, nie powinien robić trudności jeśli chodzi o możliwość montażu klimatyzacji. Mogą wystąpić natomiast pewne wymagania, które trzeba będzie spełnić, np. umiejscowienie, rozmiar czy maksymalny poziom hałasu jaki jednostka może generować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *