Co położyć pod basen ogrodowy, aby był równy?

Szukając w swoim ogrodzie odpowiedniego miejsca na basen, należy kierować się kilkoma wskazówkami, które pozwolą zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia, a także zapewnią wygodę i przyjemność z użytkowania. Dysponując odpowiednią przestrzenią w ogrodzie, można zdecydować się na dość duże konstrukcje, które sprawdzą się dla użytkowników w każdym wieku. Jednak im większy basen, tym większy ciężar wody oddziaływać będzie na jego dno i tym samym podłoże, dlatego szczególnie ważne podczas stawiania konstrukcji jest przygotowanie podłoża.

Przygotowanie miejsca pod basen ogrodowy

Miejsce, w którym ustawiony będzie basen ogrodowy, powinno spełniać kilka warunków, aby można było bezproblemowo cieszyć się z wypoczynku. Warto zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół basenu, aby dostęp do niego był swobodny oraz żeby unikać sąsiedztwa drzew i budynków mogących powodować zanieczyszczenia lub zasłonią dopływ promieni słonecznych. Niezbędnym etapem przygotowań podłoża jest oczyszczenie go z elementów, które mogłyby naruszyć powierzchnię basenu, takich jak gałęzie, kamienie, lub przedmioty wykorzystywane w ogrodzie. Nacisk kilku ton wody znajdującej się w basenie, może powodować, że nawet drobny kamień przebije powłokę dna i uniemożliwi korzystanie z wypoczynku.

Wybór odpowiedniego podłoża

Odpowiednie miejsce do ustawienia basenu musi być jak najbardziej równe, jednak wypoziomowanie go wymaga włożenia sporo pracy, lub dodatkowych kosztów. W pierwszej kolejności należy zdecydować o rodzaju podłoża. Ustawienie konstrukcji na trawie będzie najtańszą opcją, jednak znajdujący się pod basenem trawnik może zostać zniszczony, co popsuje estetykę ogrodu po demontażu basenu i wymagać będzie ponownego zasiewania. Ponadto na powierzchni trawnika często występują nierówności, które muszą zostać zawczasu zrównane.

Innym sposobem przygotowania podłoża jest wysypanie drobnoziarnistego piasku, który wypełni nierówności. Jednak poza kosztem zakupu, wymaga on również pracy włożonej w jego równomierne rozprowadzenie pod powierzchnią basenu, a także dokładne ubicie, gdyż obciążenie napełnionego basenu może powodować jego odkształcenie i cała praca będzie musiała zostać powtórzona.

Basen ogrodowy może zostać ustawiony również na kostce brukowej, jednak nie może ona posiadać spadku, a jej powierzchnia powinna zostać dodatkowo zabezpieczona, aby uniknąć uszkodzenia dna basenu. Najlepszym rozwiązanie na przygotowanie podłoża jest stworzenie miejsca z wykorzystaniem wylewki betonowej, lub drewnianego podestu. Dzięki temu basen umieszczony zostanie na równym, gładkim i czystym podłożu, jednak wymaga to dodatkowych nakładów finansowych.

Korzyści zastosowania mat basenowych

Niezależnie od wybranego rodzaju terenu, warto zadbać również o warstwę izolacyjną umieszczoną pomiędzy podłożem a dnem basenu. Jest to dodatkowy koszt, jaki trzeba doliczyć do basenu, jednak płynące z niego zalety znacznie rekompensują wydane pieniądze. Wykorzystanie mat basenowych, rozłożonych na trawie, lub piasku zmniejsza oddawanie ciepła nagrzanej wody do gruntu. Natomiast w przypadku podłoża betonowego, izolują ciepło oddawane przez rozgrzany beton, które mogłoby powodować uszkodzenie dna basenu. Dodatkową zaletą w tym przypadku będzie również zapewnienie lepszych wrażeń z użytkowania za pośrednictwem miękkiego dna basenu. Warstwa mat basenowych to również dodatkowa ochrona powłoki basenu, przed uszkodzeniami i przetarciami wynikającymi z nacisku na podłoże.

Podsumowanie

Przygotowanie odpowiedniego podłoża pod basen ogrodowy – niezależnie czy tańszy rozporowy czy stelażowy – jest bardzo istotne. Równa i stabilna powierzchnia pozwoli dłużej cieszyć się z kąpieli oraz zwiększy bezpieczeństwo oraz stabilność podczas wodnych zabaw, nawet tych odrobinę bardziej szalonych.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *