Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Basen ogrodowy to doskonały pomysł na spędzanie czasu w upalne dni. Zapewnia zarówno wakacyjne miejsce do zabawy dla dzieci, jak i pozwala dorosłym uciec od gorąca. Dysponując odpowiednią przestrzenią w ogrodzie, można zdecydować się na dość duże konstrukcje, które sprawdzą się dla użytkowników w każdym wieku. Jednak, aby korzystanie z nich było bezproblemowe, istotne jest przeprowadzenie przygotowań miejsca, w którym basen zostanie ustawiony.

Wybór odpowiedniego miejsca do ustawienia basenu

Przygotowanie przestrzeni, w której znajdować będzie się basen ogrodowy, to w pierwszej kolejności wybranie odpowiedniego i przemyślanego miejsca. Rozstawiona konstrukcja powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, jednocześnie nie przeszkadzając w użytkowaniu pozostałej części ogrodu. Warto również wybrać lokalizację oddaloną od drzew, dzięki czemu zanieczyszczenia z drzew nie będą opadać do wody i tym samym czyszczenie będzie wymagane znacznie rzadziej. Unikanie sąsiedztwa drzew, lub budynków niesie również korzyść, jaką jest wystawienie na promienie słoneczne, które skutecznie ogrzeją wodę do sprzyjającej wypoczynkowi temperatury.

Przygotowanie podłoża pod basen

Wybranie odpowiedniego miejsca to dopiero początek prac, gdyż równie ważne jest przygotowanie podłoża, na którym ustawiony zostanie basen. W pierwszej kolejności należy zadbać, aby w wybranym miejscu teren był jak najbardziej równy, co pozwoli uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Sposobów na poziomowanie podłoża jest wiele i każdy powinien zastosować taką, która najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. 

Zależnie od wysokości zaplanowanych funduszy, jako płaskie podłoże służyć może trawnik, piasek, kostka brukowa, a także specjalnie przygotowane w tym celu podest drewniany, lub betonowa wylewka. Istotne, aby wyrównany teren był utwardzony, żeby obciążenie napełnionego basenu nie powodowało jego odkształcenia.

Kolejnym, równie ważnym etapem prac, jest oczyszczenie wybranego miejsca z wszelkich elementów, które mogłyby uszkodzić powłokę basenu. Są to przede wszystkim kamienie i gałęzie, ale także śmieci, które mogły się tam znaleźć podczas użytkowania ogrodu. 

Dobrym sposobem na zabezpieczenie basenu od spodu, będzie wykorzystanie mat basenowych, które zapewnią miękkie i przyjemniejsze w użytkowaniu dno. Dodatkowo pełnić będą rolę izolacji, dzięki czemu temperatura wody w mniejszym stopniu oddawana będzie do gruntu, lub w przypadku podłoża betonowego, zabezpieczy powierzchnię basenu przed wysokimi temperaturami nagrzanego terenu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *