Jak działają przenośne klimatyzatory?

Jakaś część z nas doskonale wie o tym „Jak działają przenośne klimatyzatory?”, czyli są to urządzenia, które są zróżnicowane jeśli chodzi o rozmiar. Wiele z nich to gabaryty typowego pudełka po butach, ale inne mają rozmiary piecyka gazowego zasilanego butlą gazową, którą to wkłada się do niego.

W przypadku najtańszych konstrukcji czynnikiem chłodzącym jest zimna woda destylowana lub z kranu. Można dolać do takowej jakiś olejek eteryczny, ale ta czynność nie jest obowiązkową. Samo działanie jest zaś proste, czyli specjalny wentylator wtłacza powietrze do zbiorniczka z wodą, a ono staje się wilgotniejszym przejmując temperaturę wody. 

Klimatyzator tego rodzaju może być tym zasilanym za pomocą akumulatora lub podłączonym do domowej sieci elektrycznej przez gniazdko. Urządzenia tego typu są chyba najtańsze, choć ich wydajność nie jest imponującą i dlatego najlepiej sobie radzą w niewielkich pokojach z niezbyt dużymi oknami zasłoniętymi roletami.

Bardziej wyrafinowane konstrukcje

Nie da się ukryć tego, że powietrze, które się rozpręża staje się chłodniejszym. Zjawisko to wykorzystuje się w lodówkach, ale jest to także powiązane z użyciem jakiegoś czynnika chłodzącego, dzięki któremu proces jest wydajniejszy.

Na podobnej zasadzie może działać klimatyzator zaliczany do tych lepszych, choć wyzwanie i w tym przypadku stanowi to, by podzespoły takowego miały odpowiednią masę i wymiary, po to by przenośny klimatyzator faktycznie był przenośnym.

Z biegiem lat wytwarzanie mniejszych, lżejszych i bardziej wydajnych urządzeń tego rodzaju stało się rzecz jasna prostsze, bo technika poszła do przodu. Pojawiły się nowe maszyny produkcyjne, dzięki którym wytwarzanie pewnych elementów z tworzywa lub z metalu stało się łatwiejsze i szybsze, a to wpłynęło także na koszt gotowego klimatyzatora.

Klimatyzatory sieciowe i akumulatorowe

Obecnie przenośny klimatyzator nawet musi być tym zasilanym akumulatorowo. Ten typ zasilania w przestrzeni biurowej staje się wymogiem, bo do gniazd zasilających podpięte są innego typu sprzęty.

Ten wymóg to także kwestie związane z ewolucją akumulatorów, a konkretniej z tym by mieściły one więcej energii elektrycznej i stawały się lżejszymi. Inne podzespoły klimatyzatora, czyli te bezpośrednio odpowiedzialne za zużycie energii. Warto też pamiętać o tym, że ludzie w przypadku przenośnych urządzeń tego rodzaju preferują i niską cenę samego sprzętu, oraz to by czynnikiem chłodzącym powietrze w jego przypadku była chłodna woda z kranu, bo takową po jakimś czasie się wymienia i urządzenie działa dalej zużywając symboliczną ilość energii elektrycznej.

Podsumowując

Działanie klimatyzatora przenośnego opiera się na kolejno na:

  • Zassaniu ciepłego powietrza z pomieszczenia przez otwory wlotowe (ważne aby ich nie zasłonić)
  • Przez układ rur wewnątrz urządzenia powietrze jest prowadzone do części odpowiadającej za jego schłodzenie
  • Zimne powietrze strumieniem jest wypuszczane przez otwory wylotowe do pomieszczenia
  • Energia cieplna (w postaci gorącego powietrza) wytwarzana przez urządzenia odprowadzana jest przez rurę na zewnątrz budynku

4 komentarze do “Jak działają przenośne klimatyzatory?”

  1. Wszystko fajnie, tylko najgorsza jest ta rura. Jak się ją wystawi prze okno, to tą szczeliną z uchylnego okna wpada gorące powietrze, które trzeba schłodzić.

  2. Mam taki przenośne klimatyzator. Jestem bardzo zadowolony. Może nie wygląda najbardziej estetycznie przez tą wystającą przez okno rurę ale przynosi efekt taki jaki chce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *