2416946b6499021e47572defe0160264

Serwis klimatyzacji domowej – dlaczego jest tak istotny i na czym polega?

W ostatnich latach, ze względu na coraz bardziej upalne miesiące letnie, klimatyzacja staje się nieodzownym elementem wyposażenia naszych domów. Dba nie tylko o temperaturę, ale i o jakość powietrza wewnątrz budynku. Aby klimatyzator działał efektywnie, konieczne jest regularne serwisowanie urządzenia. Zaleca się, aby robić to dwa razy do roku (przed i po sezonie, w którym urządzenie działa z dużą intensywnością). Poniżej opisaliśmy proces wykonywania serwisu i przeglądu klimatyzatora oraz wyjaśniliśmy, dlaczego warto to robić regularnie.

Dlaczego serwis klimatyzacji domowej jest bardzo istotny?

  • Zdrowie i bezpieczeństwo

Klimatyzacja wpływa bezpośrednio na jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Kurz oraz zarodniki grzybów i bakterie z zaniedbanej klimatyzacji negatywnie wpływają na stan naszych dróg oddechowych, zdrowie skóry i ogólne samopoczucie. Pamiętajmy, że jest to realne zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla zwierząt domowych. Regularny serwis klimatyzacji zapewni świeże i co najważniejsze — zdrowe powietrze.

  • Przedłużenie żywotności urządzenia

Podczas serwisu klimatyzacji domowej, sprawdzany jest również stan poszczególnych elementów, które są newralgiczne dla bezawaryjnej i wydajnej pracy klimatyzatora. Mowa przede wszystkim o układzie chłodniczym i komponentach elektronicznych. Nie wykonywanie serwisu klimatyzacji zdecydowanie skraca żywotność klimatyzatora i zaburza jego pracę.

  • Warunki gwarancji

O tym, jak duży wpływ na bezawaryjność klimatyzatora ma regularnie wykonywany serwis, wiedzą również producenci takich urządzeń. Nierzadko przeprowadzenie i udokumentowanie przeglądu / serwisu klimatyzacji, jest konieczne do zachowania gwarancji na urządzenie.

Na czym polega serwis / przegląd klimatyzacji domowej?

Serwis czy też przegląd klimatyzacji jest przeprowadzany przez fachowca. Wynika to z faktu, iż w całym procesie są etapy, które wymagają specjalistycznej wiedzy.

Czynności, które są wykonywane podczas serwisu klimatyzacji:

Do czynności wykonywanych podczas serwisu / przeglądu klimatyzatora, można zaliczyć:

  • Weryfikację poprawności działania funkcji urządzenia;
  • Kontrolę szczelności układu chłodniczego;
  • Uzupełnienie czynnika roboczego;
  • Kontrola komponentów elektrycznych sytemu;
  • Przegląd układu odprowadzenia skroplin;
  • Czyszczenie jednostek;
  • Dezynfekcja koniecznych elementów (np. filtrów);

Ile kosztuje serwis klimatyzacji domowej?

Ceny serwisu klimatyzacji domowej są zróżnicowane. Zależą m.in. od stopnia zaawansowania takiego przeglądu, czy też od regionu Polski. Uśredniony przedział cen to 200-300 zł. W tę cenę powinien wliczać się również ewentualny koszt nowych filtrów.

Trzeba podkreślić, że przegląd klimatyzacji jest inwestycją, która się zwraca w postaci bezawaryjnego urządzenia (remonty klimatyzatorów są znacznie droższe) i zdrowego powietrza wewnątrz budynku.

Serwis klimatyzacji domowej – Podsumowanie

Jeszcze niedawno klimatyzatory w domach były w pewnym stopniu ekstrawagancją. Dzisiaj stają się standardem. Na rynku występuje wiele zaawansowanych rozwiązań, które jeszcze efektywniej zadbają o nasz komfort w upalne lato. Pamiętajmy jednak o tym, aby dbać o stan techniczny naszych urządzeń. Jest to opłacalne pod każdym względem.

Partnerem artykułu jest Sklep internetowy SWATT, w którym dostępna jest szeroka oferta klimatyzatorów oraz środków chemicznych do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji: https://swatt.pl/pl/101-klimatyzacja w atrakcyjnych cenach!  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *