Co oznacza, że wentylacja jest grawitacyjna?

Każdy z nas wie jak działa grawitacja, ziemia przyciąga wszystko w dół. Podobnie jest z powietrzem. Zimne powietrze, które jest cięższe od ciepłego będzie opadać w dół bliżej ziemi, a ciepłe będzie się unosić. Zupełnie jak balon na ciepłe powietrze. Jak to się ma do wentylacji?

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja najogólniej mówiąc jest systemem wymiany powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Jest ona bardzo potrzebna we wszystkich pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie bądź zwierzęta i wszędzie tam gdzie urządzenia do pracy potrzebują powietrze. Wymiana zanieczyszczonego powietrza na świeże i czyste to główny powód, dla którego stosujemy wentylację.

Wentylacja grawitacyjna to jeden z najprostszych sposób na cyrkulacje powietrza w pomieszczeniach. W pomieszczeniach najczęściej panuje temperatura wyższa niż na zewnątrz, wynika to z wielu faktów. Między innymi dlatego, że pomieszczenia są ogrzewane i izolowane. Nawet przebywanie ludzi w pomieszczeniu będzie ogrzewać powietrze w pomieszczeniu i będzie ono względnie cieplejsze niż na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje te zależność. Różnica ciśnień między ciepłym wnętrzem, a zimnym powietrzem na zewnątrz powoduje, że ciepłe powietrze ucieka przez szyby wentylacyjne i komin, a zimne powietrze wlatuje do wnętrza przez okna i szpary. Występujący dzięki temu ciąg wysysa nie tylko ciepło, ale całe powietrze z zanieczyszczeniami, a wtłaczane jest czyste powietrze z zewnątrz.

Jakie są zalety i wady wentylacji grawitacyjnej?

Zaletą wentylacji grawitacyjnej są niewielkie, koszty. Wszystko co tak naprawdę potrzebujemy to kratki wentylacyjne i komin. Cyrkulacja będzie zachodzić samoczynnie, bez pomocy urządzeń mechanicznych, które zużywają przecież energię.

To rozwiązanie oprócz niskich kosztów ma sporo wad. Podstawowa jest taka, że wentylacja grawitacyjna nie będzie działać zawsze. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz musi mieć przynajmniej 12 stopni Celsjusza. W upalne lato będzie ciężko utrzymać takie warunki i powietrze będzie stało, a może nawet wystąpić ciąg wsteczny powietrza. W nowym budownictwie buduje się domy o jak najlepszej izolacji. Ma to obniżyć koszty ogrzewania budynku. Wszystko, łącznie ze stolarką okienną musi być jak najbardziej szczelne. W takiej sytuacji, nawet jeśli różnica temperatur będzie zachowana, ciąg powietrza nie wystąpi póki nie rozszczelnimy okien. Jak nietrudno się domyślić takie „wietrzenie” powoduje duże straty ciepła w budynku.

Skutki nie działającej wentylacji

Co gdy wentylacja przestanie działać? W pomieszczeniach pojawi się wilgoć, a powietrze stanie się niezdatne do użytkowania ze względu na wzrost stężenie dwutlenku węgla. Oddychanie takim powietrzem będzie prowadzić do sennością, bólu głowy, mdłości, kłopotów ze snem i koncentracją. Brak wentylacji w pomieszczeniu wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem i ogólną utratą komfortu dla domowników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *