Co oznacza, że wentylacja jest grawitacyjna?

Każdy z nas wie jak działa grawitacja, ziemia przyciąga wszystko w dół. Podobnie jest z powietrzem. Zimne powietrze, które jest cięższe od ciepłego będzie opadać w dół bliżej ziemi, a ciepłe będzie się unosić. Zupełnie jak balon na ciepłe powietrze. Jak to się ma do wentylacji?

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja najogólniej mówiąc jest systemem wymiany powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Jest ona bardzo potrzebna we wszystkich pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie bądź zwierzęta i wszędzie tam gdzie urządzenia do pracy potrzebują powietrze. Wymiana zanieczyszczonego powietrza na świeże i czyste to główny powód, dla którego stosujemy wentylację.

Wentylacja grawitacyjna to jeden z najprostszych sposób na cyrkulacje powietrza w pomieszczeniach. W pomieszczeniach najczęściej panuje temperatura wyższa niż na zewnątrz, wynika to z wielu faktów. Między innymi dlatego, że pomieszczenia są ogrzewane i izolowane. Nawet przebywanie ludzi w pomieszczeniu będzie ogrzewać powietrze w pomieszczeniu i będzie ono względnie cieplejsze niż na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje te zależność. Różnica ciśnień między ciepłym wnętrzem, a zimnym powietrzem na zewnątrz powoduje, że ciepłe powietrze ucieka przez szyby wentylacyjne i komin, a zimne powietrze wlatuje do wnętrza przez okna i szpary. Występujący dzięki temu ciąg wysysa nie tylko ciepło, ale całe powietrze z zanieczyszczeniami, a wtłaczane jest czyste powietrze z zewnątrz.

Jakie są zalety i wady wentylacji grawitacyjnej?

Zaletą wentylacji grawitacyjnej są niewielkie, koszty. Wszystko co tak naprawdę potrzebujemy to kratki wentylacyjne i komin. Cyrkulacja będzie zachodzić samoczynnie, bez pomocy urządzeń mechanicznych, które zużywają przecież energię.

To rozwiązanie oprócz niskich kosztów ma sporo wad. Podstawowa jest taka, że wentylacja grawitacyjna nie będzie działać zawsze. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz musi mieć przynajmniej 12 stopni Celsjusza. W upalne lato będzie ciężko utrzymać takie warunki i powietrze będzie stało, a może nawet wystąpić ciąg wsteczny powietrza. W nowym budownictwie buduje się domy o jak najlepszej izolacji. Ma to obniżyć koszty ogrzewania budynku. Wszystko, łącznie ze stolarką okienną musi być jak najbardziej szczelne. W takiej sytuacji, nawet jeśli różnica temperatur będzie zachowana, ciąg powietrza nie wystąpi póki nie rozszczelnimy okien. Jak nietrudno się domyślić takie „wietrzenie” powoduje duże straty ciepła w budynku.

Skutki nie działającej wentylacji

Co gdy wentylacja przestanie działać? W pomieszczeniach pojawi się wilgoć, a powietrze stanie się niezdatne do użytkowania ze względu na wzrost stężenie dwutlenku węgla. Oddychanie takim powietrzem będzie prowadzić do sennością, bólu głowy, mdłości, kłopotów ze snem i koncentracją. Brak wentylacji w pomieszczeniu wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem i ogólną utratą komfortu dla domowników.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

Jeden komentarz do “Co oznacza, że wentylacja jest grawitacyjna?”

  1. Artykuł przedstawia problematykę wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach. Jestem przekonany, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak działa grawitacja i jakie są jej skutki. Ziemie przyciąga wszystko w dół, podobnie jak powietrze. Autor opisuje, że ciepłe powietrze unosi się w górę podobnie jak balon na ciepłe powietrze.

    Opisane są zalety i wady wentylacji grawitacyjnej. Jedną z zalet jest fakt, że nie potrzebujemy drogich urządzeń mechanicznych, które zużywają energię. Wystarczą kratki wentylacyjne i komin. Jednakże, istnieją również pewne wady tego systemu. Wentylacja grawitacyjna nie działa zawsze, wymaga przynajmniej 12-stopniowej różnicy temperatury między wnętrzem, a zewnątrz. W upalne lato utrzymanie takich warunków może być trudne, a powietrze może nawet stać się nieruchome. Ponadto, w nowym budownictwie, gdzie domy są bardzo szczelne, wentylacja grawitacyjna może powodować duże straty ciepła w budynku.

    Autor zwraca uwagę na skutki braku działającej wentylacji. Pojawienie się wilgoci w pomieszczeniach oraz wzrost stężenia dwutlenku węgla w powietrzu może prowadzić do senności, bólu głowy, mdłości i kłopotów ze snem. Brak wentylacji wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem i ogólną utratą komfortu dla domowników.

    W moim doświadczeniu, wentylacja grawitacyjna może być skutecznym rozwiązaniem w niektórych przypadkach, jednak wymaga odpowiednich warunków i stałej temperatury różnicy. W przypadku nowych budynków, gdzie izolacja jest bardzo dobra, mogą być konieczne inne metody wentylacji, takie jak wentylacja mechaniczna. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i oceny.

    Autor: [imię] [nazwisko]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *