Basen rozporowy czy basen stelażowy? Który będzie tańszy?

W upalne, wakacyjne dni, każdy szuka sposobu na ochłodę, dlatego często wybór pada na zażywanie kąpieli w basenie. Mając do dyspozycji fragment wolnej przestrzeni w ogrodzie, można zorganizować miejsce, które pozwoli dzieciom na zabawę w wodzie, a dorosłym zapewni relaks i ochłodę. Wybierając basen ogrodowy, warto wziąć pod uwagę, że najtańsze produkty o nadmuchiwanych ściankach często ulegają uszkodzeniom, więc chcąc dokonać inwestycji na kilka lat, lepiej rozważyć konstrukcję rozporowe lub stelażowe (tzw. szkieletowe).

Różnice między basenem rozporowym, a stelażowym.

Basen rozporowy charakteryzuje się prostszą budową, gdyż jego ścianki składają się z wytrzymałego tworzywa i pod naporem wody wypełniającej zbiornik, nabierają docelowego kształtu. Dodatkowym elementem, który stabilizuje jego formę, jest dmuchany kołnierz przy górnej krawędzi, którego zadaniem jest utrzymanie ścianek powyżej powierzchni wody. Basen rozporowy to prosta i łatwa w rozstawieniu konstrukcja, która wymaga jedynie rozłożenia na przygotowanym podłożu i wypełnieniu wodą, a jego koszt uzależniony jest od rozmiaru.

Basen stelażowy, zgodnie ze swoją nazwą, opiera swoją konstrukcję na sztywnym, metalowym szkielecie. Takie rozwiązanie zapewnia dużą stabilność, pozwalając jego użytkownikom na oparcie się o ściany podczas korzystania. Ponadto rozwiązanie tego typu pozwala na odejście od okrągłego kształtu i wybranie modelu owalnego lub prostokątnego, o różnych długościach. Jednak basen stelażowy wymaga większych nakładów pracy podczas jego rozstawiania, a raz ustawiony będzie trudny do przemieszczenia. Konstrukcja stelażu potrzebuje stabilnego podłoża, dlatego przygotowane podłoże musi być odpowiednio utwardzone, aby słupki nie zapadały pod ciężarem wody.

Która opcja jest tańsza?

Rozważając względy finansowe, warto zwrócić uwagę na wady i zalety obu konstrukcji. Basen stelażowy, mimo konieczności włożenia znacznej pracy podczas rozstawiania, oferuje większe możliwości oraz trwalszą i stabilniejszą konstrukcję. Dzięki temu, mimo większej ceny zakupu, inwestycja ta może służyć przez znacznie dłuższy czas. Koszt, jaki trzeba liczyć, wybierając basen stelażowy, zależy nie tylko od jego rozmiaru, ale również rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest szkielet. Dodatkowo doliczyć należy ewentualny koszt przygotowania podłoża pod stelaż. W związku z tym basen rozporowy o podobnych gabarytach może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem, jednak jego niższa cena będzie wiązała się z pewnym kompromisem wobec stabilności i trwałości produktu.

Podsumowanie

W zakupie tańszy będzie basen rozporowy, niemniej w perspektywie dłuższego użytkowania bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup basenu stelażowego.

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

Jeden komentarz do “Basen rozporowy czy basen stelażowy? Który będzie tańszy?”

  1. Baseny ogrodowe to doskonały sposób na ochłodę w upalne dni. Warto brać pod uwagę różnice między basenem rozporowym a stelażowym, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Basen rozporowy jest prostszy w budowie i łatwiejszy do rozstawienia. Jednak, należy pamiętać że najtańsze modele często ulegają uszkodzeniom. Dlatego, lepszą opcją na dłuższy czas może być basen stelażowy. Choć bardziej skomplikowany w rozstawieniu, oferuje większą stabilność i trwałość. Należy jednak pamiętać, że basen stelażowy jest droższy. Warto też zwrócić uwagę na koszty przygotowania podłoża. Podsumowując, jeśli zależy nam na tańszym rozwiązaniu, basen rozporowy może być właściwym wyborem. Jednak, jeśli szukamy czegoś trwalszego i bardziej stabilnego, lepszym rozwiązaniem będzie basen stelażowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *