Wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa na efektywność całej instalacji solarnej oraz tempo zwrotu inwestycji. Od niej zależy także ilość energii elektrycznej, którą będzie w stanie wyprodukować. Jeśli planujesz budowę farmy, koniecznie dowiedz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby spełniała ona swoją funkcję.
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla farmy fotowoltaicznej
Rzeczywista wydajność instalacji zależy od wielu czynników, w tym także od jej poprawnego montażu. W warunkach testowych może być ona znacząco wyższa niż przy normalnym użytkowaniu. Dlatego trzeba zadbać o znalezienie właściwej lokalizacji pod instalację fotowoltaiczną.
Obszar, na którym zostaną zainstalowane panele słoneczne, powinien być przede wszystkim dostatecznie duży, aby moduły wraz z niezbędnymi komponentami bez problemu się na nim zmieściły. Najlepiej, aby dawał on możliwość umieszczenia paneli fotowoltaicznych w stronę południową. Optymalny kąt nachylenia w polskich warunkach wynosi 35°±3°. Zwróć również uwagę na to, czy w okolicy nie znajdują się budynki lub wysokie drzewa, które mogą zakłócać dostęp do słońca.
Ważna jest także klasa gruntu. Farma może powstać na terenie o IV lub niższej klasie oraz nieużytkach rolnych. W niektórych przypadkach konieczne jest także uzyskanie decyzji środowiskowej.
Innym istotnym parametrem jest także odległość paneli fotowoltaicznych od sieci energetycznej. Warto więc wybrać działkę, która będzie umożliwiała bezproblemowe wykonanie przyłączenia. Odległość farmy od linii energetycznych nie powinna być większa niż 500 m.
Jaką technologię zastosować dla optymalnej efektywności energii solarnej?
Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od technologii, która została wykorzystana przy ich produkcji. Firmy działające w tej branży nieustannie prześcigają się w wypuszczaniu na rynek nowych rozwiązań, które mają jeszcze lepiej wykorzystywać działanie promieni słonecznych i przekształcać ją jeszcze sprawniej w energię elektryczną. Wśród nowoczesnych technologii, które mogą wpłynąć korzystnie na efektywność paneli fotowoltaicznych, wyróżnia się przede wszystkim:
- nowy kształt modułów — deformacja niektórych materiałów wykorzystywanych jako półprzewodniki może zwiększyć wydajność paneli słonecznych,
- rozszczepienie singletowe — to zjawisko polegające na tym, że foton padający na ogniwo wzbudza dwa elektrony, a nie jeden, co zwiększa sprawność paneli fotowoltaicznych,
- ogniwa dwuwarstwowe — są to ogniwa perowskitowe znacznie cieńsze oraz lżejsze od tradycyjnych, które mogą pracować także w złych warunkach oświetleniowych.
Wspomniane wyżej rozwiązania to technologie, które nie są jeszcze popularne. Obecnie na rynku dostępne są panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Różnią się one od siebie budową oraz efektywnością. Panele monokrystaliczne mają większą wydajność niż ogniwa polikrystaliczne, dlatego są popularniejsze.
Dostosowane rozwiązania do Twojego biznesu — wybierz usługi Agro-Rydz
O panele fotowoltaiczne trzeba odpowiednio dbać podczas ich użytkowania. Niezbędne jest przede wszystkim ich regularne mycie oraz koszenie przestrzeni wokół instalacji. Mycie paneli na farmie fotowoltaicznej należy zlecić wykwalifikowanym specjalistom, takim jak fachowcy z firmy Agro-Rydz.
Usuwanie zanieczyszczeń z modułów wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych. Musi być ono wykonywane z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Nadmierne zacienienie paneli PV spowodowane zabrudzeniami może obniżać wydajność fotowoltaiki. Czyste moduły generują więcej energii elektrycznej, co przekłada się na szybszy zwrot inwestycji.
Regularne koszenie terenu wokół instalacji fotowoltaicznej również pozwala zadbać o jej stan techniczny. Roślinność może rzucać cień na moduły, a tym samym obniżać natężenie promieniowania słonecznego i efektywność fotowoltaiki. Koszenie pozwala także zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym i ułatwia dostęp do instalacji fotowoltaicznej. Zadbaj o swoją farmę, korzystając z usług Agro-Rydz.