Czym się różni klimator od klimatyzacji?

klimator vs klimatyzacja

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nim okres wakacyjny. Wiąże się to z rosnącymi temperaturami, falami upałów i promieniami słońca cieszącymi nas od wczesnego ranka do bardzo późnego wieczora. Oczywiście pomimo tych najbardziej oczywistych wad letniej pory, nadal znajduje się sporo osób, których jest to ulubiona pora roku. Jest też część ludzi, którzy źle znoszą wysokie temperatury, zresztą nie oszukujmy się, raczej nikt nie lubi pocić się w swoim własnym mieszkaniu czy domu. Z pomocą przychodzi nam technologia i wszelkiego rodzaju klimatyzatory oraz klimatory. Czym zatem różnią się te dwa urządzenia?

Podstawowe różnice między klimatorem a klimatyzatorem

Urządzenia chłodzące przenośne są najłatwiejszym i najtańszym sposobem by ochłodzić siebie i pomieszczenie. Czasem zwykły wiatrak jest niewystarczający. Wiele osób zastanawia się, którą z tych dwóch opcji wybrać – klimator czy klimatyzator? Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich specyfice.

Jak działa klimator?

Klimatorem nazywamy urządzenie, które podobne jest do zwykłego wentylatora. Jednak jego cechą charakteryzującą jest to, że do schłodzenia pomieszczenia wykorzystuje wodę, a wbudowane w niego filtry odpowiadają za jego działanie.

Cały proces nazywa się ewaporacją, czyli odparowywanie wody wywołane w sposób naturalny. Jego działanie polega na zaciągnięciu powietrza do środka, gdzie za pomocą filtrów jest ono schładzane i zwracane. Do jego prawidłowego funkcjonowania konieczne jest wlanie do niego wyżej wspomnianej wody.

Należy również wspomnieć o jednym ważnym szczególe. Jego działanie zależne jest od poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu. Im wyższa wilgotność powietrza tym klimator będzie gorzej chłodzić. Warto o tym pomyśleć przed zakupem urządzenia do domu lub biura. Jego zaletą jest fakt, że odpowiada też za nawilżanie powietrza w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator działa na zupełnie innej zasadzie. Jego głównymi elementami są parownik, skraplacz i sprężarka. Nie potrzebuje wody do funkcjonowania. Te urządzenia na początku były składane w jedną całość, jednak sprężarka emitując hałas spowodowała, że zdecydowano podzielić te elementy. Nowsze klimatyzatory z takim oto podziałem nazywane są typem split. Wentylator razem z parownikiem są elementem wewnętrznym a sprężarkę zdecydowano połączyć ze skraplaczem i te nazywa się jednostką zewnętrzną. Klimatyzator wbudowuje się w konstrukcję pomieszczenia lub można wybrać typ przenośny. Jego działanie polega na wymuszeniu obiegu powietrza oraz emitowaniu freonów, które chłodzą powietrze. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Jak widać klimator i klimatyzator to dwa kompletnie różne urządzenia jeśli chodzi o budowę i sposób obniżania temperatury. Jednakże jedną cechę mają wspólną – oba urządzenia przeznaczone są do poprawy naszego komfortu.


Źródło grafiki: https://hoffen.com.pl/produkty/klimator/

Autor: Antoni Wiśniewski

Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Admigo. Aktualnie łączę dwie pasje - projektowanie wnętrz i szukanie odpowiedzi na trudne pytania. Obecnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze, Medium lub odwiedzić moją stronę internetową.

2 komentarze do “Czym się różni klimator od klimatyzacji?”

  1. Bardzo ciekawy artykuł! Lato to dla mnie ulubiona pora roku, ale nie neguję faktu, że wysokie temperatury potrafią przysporzyć wiele trudności. Dobrze, że istnieją różne rozwiązania, które pomagają nam ochłodzić się w upalne dni.

    Klimator i klimatyzator są dla mnie doskonałymi urządzeniami, które eliminują dyskomfort związany z upałami. Cieszę się, że technologia idzie do przodu i możemy korzystać z takich udogodnień. Osobiście, wydaje mi się, że klimator jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie tolerują przesadnie suchego powietrza. Nawilżanie pomieszczenia to bardzo ważny aspekt, który często jest pomijany. Natomiast klimatyzator sprawdza się w każdym pomieszczeniu i skutecznie obniża temperaturę.

    Jestem pewna, że wiele osób będzie miało teraz problem z wyborem między klimatorem a klimatyzatorem. Warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i warunkami w pomieszczeniu, w którym zamierzamy je zainstalować.

    Dzięki za ten artykuł, na pewno pomoże mi podjąć decyzję. Będę teraz mogła cieszyć się latem jeszcze bardziej!

  2. Ten klimator wygląda na bardzo ciekawe urządzenie. Chętnie przyjże się mu bliżej w jakimś sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *